"Brońcie naszych łóżek". Jurek Owsiak nie chce oddać wyposażenia dla pacjentów z COVID-19

2020-10-20 17:03 STAN
WOŚP wspiera rząd w walce z COVID-19
Autor: WOŚP, Łukasz Widziszowski WOŚP wspiera rząd w walce z COVID-19

W Polsce jest coraz więcej zakażeń koronawirusem każdego dnia. W związku z tym rząd planuje podwoić liczbę szpitalnych łóżek. Dla pacjentów z COVID-19 miałyby zostać przeznaczone m.in. łóżka z oddziałów psychiatrii dziecięcej. Jurek Owsiak, prezes fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która zasponsorowała ten sprzęt, kategorycznie odmówił takich działań. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje tymczasowy szpital polowy dla „covidowych” pacjentów.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jurek Owsiak nie chce oddać łóżek dla pacjentów z COVID-19

Jurek Owsiak otrzymał kolejną prośbę ws. udostępnienia łóżek zakupionych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy dla pacjentów z COVID-19. Wcześniej wojewoda mazowiecki przekształcił 34 geriatryczne łóżka Szpitala Wolskiego w Warszawie na walkę z COVID-19.

Czytaj także: Nowe obostrzenia w czerwonej strefie! Sprawdź listę obostrzeń i powiatów

- Z ogromnym żalem, ale staraliśmy się zrozumieć tę wyjątkową decyzję. Myśleliśmy, że to jednorazowe zdarzenie w obliczu rosnących potrzeb walki z pandemią - mówi Jerzy Owsiak.

"Kategorycznie odmawiamy"

Do fundacji wpłynęło kolejne zapytanie w tej sprawie, tym razem ze Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie. - Wysłaliśmy odpowiedź, że kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie. W totalnej zapaści psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej Fundacja WOŚP zakupiła kilka miesięcy temu 798 łóżek dla 34 oddziałów w Polsce. Uczyniliśmy pierwszy krok, aby tej zapaści spróbować przeciwdziałać. Proszę więc podejmować odpowiedzialne decyzje, aby w przypadku walki z pandemią odpowiednio planować zakupy sprzętu medycznego. Wszystkie łóżka są produkcji polskiej i można je kupić w polskich fabrykach. Tak jak obawiamy się, że jedyny oddział geriatryczny w Warszawie długo nie wróci do swojego pierwotnego działania tak wyjmowanie łóżek z oddziałów wyposażonych przez Orkiestrę nigdy już nie wrócą na swoje miejsce - podkreślił Owsiak.

Czytaj także: Będzie więcej szpitali polowych. W których miastach będą się znajdowały? [LISTA]

WOŚP wspiera chorych z COVID-19

- Przypominamy, że nasza Fundacja przekazała sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej o wartości prawie 50 milionów i nadal jest gotowa pomagać Polakom w tej walce, ale nie powinna na dzień dzisiejszy w podstawowych zadaniach zastępować państwa - zakończył Owsiak.

Ile jest zachorowań w Polsce?

W Polsce w ostatniej dobie odnotowano 9291 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej z województw:

  • małopolskiego (1486),
  • mazowieckiego (1282),
  • wielkopolskiego (1186).

Czytaj także: Koronawirus w Polsce NA ŻYWO. Gigantyczny wzrost zakażeń. Najnowsze dane 20.10.2020 [RELACJA NA ŻYWO]

Łącznie od początku pandemii w Polsce zachorowało 192 539 osób, 3 721 zmarło.