PROTEST: blokada Sądu Najwyższego. To manifestacja poparcia sędziego Igora Tulei [21.04.2021]

2021-04-21 8:11
Skradziono Ci rower? Policja szuka jeszcze pięciu właścicieli odzyskanych w marcu rowerów
Autor: KMP Rzeszów

Mieszkańcy Warszawy i inni obywatele RP zebrali się przed Sądem Najwyższym w Warszawie. To demonstracja w obronie sędziego Igora Tulei, która rozpoczęła się w środę 21 kwietnia. Co się dzieje w stolicy? Jaki cel ma dzisiejszy protest? Więcej informacji znajdziecie w tym artykule.

Blokada Sądu Najwyższego. To manifestacja poparcia sędziego Igora Tulei 21.04.2021. Duże siły policyjne pojawiły się pod budynkiem sądu. Otoczony został przez kordon mundurowych, którzy legitymują przybyłych na miejsce. Część z nich trafiła już do policyjnych radiowozów i została gdzieś przewieziona. Dziś Izba Dyscyplinarna ma podjąć decyzję ws. sędziego Tulei. Planowane jest to na godzinę 12.00. Obywatele, którzy zjawili się na proteście nie zgadzają się z działaniami izby.

Potworny wypadek na trasie S8 w Warszawie

Manifestacja poparcia sędziego Igora Tulei - jaki jest powód?

W listopadzie ubiegłego roku na wniosek prokuratury Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego prawomocnie uchyliła immunitet sędziemu Tulei. SN zdecydował przy tym o zawieszeniu Tulei w czynnościach służbowych i obniżeniu o 25 proc. jego uposażenia. Po tym orzeczeniu sędzia Tuleya został odsunięty od orzekania, a rozpoznawane przez niego sprawy w Sądzie Okręgowym w Warszawie zostały zdjęte z wokandy.

Powodem wniosku prokuratury ws. uchylenia immunitetu sędziego było podejrzenie ujawnienia informacji ze śledztwa oraz danych i zeznań świadka, które miały narazić bieg postępowania. Chodziło o śledztwo ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r., które zostało dwukrotnie umorzone przez prokuraturę. W grudniu 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie pod przewodnictwem sędziego Tulei uchylił decyzję prokuratury o pierwszym umorzeniu śledztwa. Sędzia zezwolił wówczas mediom na rejestrację ustnego uzasadnienia postanowienia sądu.

- Zarzut, który jest mi stawiany, nie ma żadnego poparcia w prawie, nie popełniłem żadnego przestępstwa. W mojej sprawie rozstrzygało coś, co nie jest sądem i wątpię w to, czy ten immunitet faktycznie został uchylony - mówił w zaś w styczniu przed budynkiem PK sędzia Tuleya.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE