Kasownik

i

Autor: centralniak flickr.com Kasownik

Bilety ZTM Warszawa - cennik się zmieni? Prezydent: "Niewielka podwyżka byłaby uzasadniona"

2022-05-23 16:07

Ostatni raz ceny biletów na warszawską komunikację miejską zostały podniesione w 2013 roku.​ Większość dużych miast do tej pory podniosła ceny biletów w związku z rosnącymi cenami paliw i prądu. W Warszawie jednak do tej pory podwyżki nie było. Czy będzie? Więcej na ten temat w naszym artykule.

Czy bilety ZTM Warszawa podrożeją? Takie pytanie mieszkańcy i mieszkanki miasta zadają sobie już od jakiegoś czasu. Podwyżka wydaje się logicznym następstwem ogólnej sytuacji finansowej stołecznego transportu miejskiego - w czasie obowiązywania obostrzeń związanych pandemią koronawirusa mniej osób korzystało z autobusów, tramwajów i metra. To nadwyrężyło budżet warszawskiego ZTM. Z drugiej strony miasto stara się utrzymać wysoką jakość usług transportowych - przy uwzględnieniu inflacji i wzroście kosztów eksploatacji, zachowanie starych cen staje się w takim wypadku niezwykle trudne. Niedawno spekulacje dotyczące podwyżek potwierdził (częściowo) Rafał Trzaskowski.

Będzie KONTRATAK UKRAINY?! Komandos PODAŁ DATĘ!

Podwyżki możliwe, ale nie na wszystkie taryfy

Kwestia podwyżek cen biletów poruszona została w piątek, 20. maja podczas konferencji "Życie w mieście – na co pandemia otworzyła nam oczy". Tego samego dnia w południe, na innej konferencji, prezydent pytany o podwyżki, nie wykluczył wzrostu cen. Uzasadniał to między innymi wskazaniem na inflację i wzrostem cen za media. Przyznał, że trwają rozmowy z radnymi, którzy mieliby przegłosować ostateczne decyzje dotyczące zmiany cennika. Rafał Trzaskowski zaznaczył jednak, że podwyżka byłaby niewielka i objęłaby tylko bilety jednorazowe.

Na pewno nie będziemy podnosili cen biletów okresowych, bo zależy nam, żeby Warszawiacy w jak największej liczbie korzystali z transportu miejskiego - stwierdził w jednej z wypowiedzi prezydent stolicy.

Utrzymanie stałych cen biletów okresowych miałoby skłonić więcej osób do regularnego korzystania z tramwajów, autobusów i metra.

Na podwyżkę cen biletów jeszcze poczekamy?

Nie padła żadna konkretna data zmiany w cenniku ZTM, jednak zdaniem wiceprzewodniczącego stołecznej rady Sławomira Potapowicza z Koalicji Obywatelskiej, są małe szanse, by podwyżki pojawiły się w tym roku, czy nawet w tej kadencji samorządu.

Biorąc pod uwagę zapowiedzi miasta [...], iż dochody ze sprzedaży biletów mają być na poziomie 900 mln. zł., a więc mają wrócić do stanu sprzed pandemii, podwyżki w tej chwili wydają się po prostu być nieuzasadnione - powiedział Potapowicz.

Co o podwyżkach sadza mieszkańcy i mieszkanki?

O ewentualną podwyżkę cen biletów zapytaliśmy również warszawiaków i warszawianki. Większość była przeciwna. Jeżdżę zawsze komunikacją, więc podwyższenie cen wiąże się dla mnie z nowymi kosztami - powiedziała jedna z mieszkanek. Jest już tyle podwyżek, że człowiek cienko przędzie - dodaje inna. Myślę, że trzeba poszukać pieniędzy gdzie indziej, a nie podwyższać ceny na bilety - mówi następna rozmówczyni.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE