Będzie więcej kamer w Warszawie. Ponad 10 tys. zgłoszeń z miejskiego systemu monitoringu w 2020

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Będzie więcej kamer w Warszawie. Ponad 10 tys. zgłoszeń z miejskiego systemu monitoringu w 2020

Będzie więcej kamer w Warszawie. Ponad 10 tys. zgłoszeń z miejskiego systemu monitoringu

2021-02-16 18:35

Będzie więcej kamer w Warszawie - to pomysł na poprawienie bezpieczeństwa mieszkańców stolicy. W ubiegłym roku operatorzy miejskiego systemu monitoringu zgłosili policji, straży miejskiej lub innym służbom ponad 10 tys. zdarzeń! Gdzie pojawią się nowe kamery? Ile ich będzie? Kiedy zostaną zamontowane?

Będzie więcej kamer w Warszawie

Urzędnicy zapowiadają więcej kamer w Warszawie. To sposób na poprawienie bezpieczeństwa mieszkańców. Według statystyk, monitoring znacznie pomaga w wykrywaniu i zapobieganiu niebezpiecznym sytuacjom na terenie stolicy. W 2020 roku przyjęto ponad 10 tysięcy zgłoszeń! 

Ponad 10 tysięcy zgłoszeń w 2020 roku

W minionym roku operatorzy miejskiego systemu monitoringu zgłosili policji, straży miejskiej lub innym służbom ponad 10 tys. zdarzeń. - W 2021 r. planujemy zakup kolejnych kamer - zapowiada ratusz.

Monitoring: Ile jest kamer w Warszawie?

W przestrzeni miejskiej – m.in. w autobusach, w metrze, na ulicach - funkcjonuje niemal 18,5 tys. podobnych urządzeń.

- Bezpieczeństwo mieszkańców i gości jest dla nas kluczowe. Dlatego dbamy o rozbudowę systemu kamer monitoringu. Chcemy, aby warszawiacy bez obaw poruszali się po mieście, mając świadomość, że operator w centrum monitoringu czuwa – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. - Najbardziej zależy nam, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Kamery w przestrzeni publicznej poprawiają bezpieczeństwo, a zarejestrowany przez nie obraz często stanowi dowód w postępowaniach o czyny zabronione – dodaje Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

System kamer stacjonarnych

Miejski system monitoringu jest sukcesywnie budowany od 2001 roku. Kamery są zlokalizowane w newralgicznych punktach miasta oraz w miejscach występowania szczególnych zagrożeń. Operatorzy obsługują je przez całą dobę. Rozbudowa monitoringu obejmuje instalację kamer oraz systemów transmisji sygnału.

W wielu miejscach stolicy stołeczny Zakład Obsługi Systemu Monitoringu nie posiada własnej infrastruktury telekomunikacyjnej, która pozwalałaby na instalację kamer. Rozwój systemu monitoringu w tych miejscach nie jest możliwy, ze względu na brak łączy światłowodowych lub radiolinii. Ich budowa wiązałaby się z koniecznością poniesienia przez miasto wysokich kosztów.

Mobilnie dla bezpieczeństwa

Doskonałym uzupełnieniem funkcjonujących kamer stacjonarnych jest monitoring mobilny wykorzystujący sieć GSM. - W minionym roku kupiliśmy 10 kolejnych mobilnych kamer. W tym roku system ma być rozbudowany o następne, podobne urządzenia - podkreśla ratusz.

Nowe kamery w Warszawie

Do Urzędu m.st. Warszawy wpływa wiele wniosków o instalację nowych kamer, co przy wykorzystaniu obecnie posiadanej infrastruktury jest trudne do realizacji w krótkim czasie. Nie zawsze też policyjne statystyki zarejestrowanych zdarzeń uzasadniają instalację kamery, a występujące zagrożenia bezpieczeństwa wymagają podjęcia szybkich działań. W takich przypadkach mobilna kamera, działająca przez określony czas, może stanowić dodatkowe uzasadnienie rozbudowy systemu o kamerę stacjonarną w danej lokalizacji.

Łatwiej o rozbudowę systemu

Zwiększająca się przepustowość sieci bezprzewodowej operatorów telekomunikacyjnych i spadek cen tych usług daje możliwość zapewnienia transmisji odpowiedniej jakości przy stosunkowo niewielkich kosztach. Wdrożenie platformy mobilnej pozwala rozwiązać dotychczasowe ograniczenia lokalizacyjne i umożliwia instalację urządzeń praktycznie w dowolnym miejscu Warszawy.

 Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie możliwe znaczne skrócenie czasu potrzebnego na uruchomienie nowej kamery. Rozwiązanie pozwala także na przenoszenie kamer pomiędzy lokalizacjami w zależności od potrzeb.

Monitoring: Ile jest kamer w Warszawie?

W przestrzeni miejskiej (naziemnej, podziemnej, mobilnej) funkcjonuje 18 416 kamer.

Na liczbę tę składają się m.in.:

• kamery zintegrowane w miejskiej sieci monitoringu wizyjnego - 449,

• kamery monitorujące Metro Warszawskie – 1975,

• kamery należące do Zarządu Dróg Miejskich (pracują w Zintegrowanym Systemie Zarządzania Ruchem) - 164,

• kamery w autobusach miejskich – 10 483,

• kamery w wagonach tramwajowych - 2484,

• kamery w składach Szybkiej Kolei Miejskiej - 982,

• kamery w pociągach Metra - 1800,

• pozostałe kamery dostępne w Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy – 79.

W efekcie pracy operatorów miejskiego systemu monitoringu wizyjnego w 2020 r. zgłoszonych zostało 10 058 zdarzeń, z których 4858 trafiło do policji, 4132 do Straży Miejskiej m.st. Warszawy, a 1068 do innych służb.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE