Będzie porządek z hulajnogami. Powstają strefy parkowania

i

Autor: Karolina Gałecka/Twitter

Będzie porządek z hulajnogami. Powstają strefy parkowania

2022-07-29 15:29

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął wyznaczanie miejsc przeznaczonych do pozostawienia hulajnóg elektrycznych. Pierwsze takie strefy powstały przy ulicach Dobrej i Tamce. To egzekwowanie wprowadzonych w zeszłym roku przepisów, które określają gdzie można pozostawiać pojazdy.

Wcześniej była samowolka

Według przepisów, hulajnogi można zostawiać w wyznaczonych strefach lub - jeśli takich nie ma - przy zewnętrznej krawędzi chodnika. W zeszłym roku Zarząd Dróg Miejskich zawarł dodatkowe porozumienie z operatorami, którzy udostępniają pojazdy. To poprawiło sytuację z pozostawieniem hulajnóg, ponieważ wcześniej nie było żadnych przepisów, które by to określały. Strefy powstaną na razie tylko w Śródmieściu, będzie ich 20. Docelowo ZDM planuje wyznaczenie około 250. takich miejsc.

- To będą miejsca, które uzupełnią sieć stojaków rowerowych. Tych miejskich jest w Warszawie kilkanaście tysięcy. Już od zeszłego roku oklejamy je specjalnymi naklejkami, które pokazują, że w tym miejscu można pozostawić hulajnogę. Uzupełnieniem tego będą strefy parkowania hulajnóg - mówi rzecznik ZDM-u, Jakub Dybalski.

Operatorzy wypożyczający hulajnogi (w Warszawie jest ich 5) będą płacili za korzystanie z miejskich stref parkowania.

Amerykańscy piloci akrobacyjni trenowali na lotnisku w Michałkowie

Mandaty za złe parkowanie

Pozostawienie hulajnogi w niedozwolonym miejscu to nie tylko łamanie prawa, ale i dodatkowe koszty. Operatorzy mają swoje własne systemy i stawki za złe parkowanie, ale od zeszłego roku takie możliwości ma także Straż Miejska. Za usunięcie pojazdu pozostawionego w niedozwolony sposób zapłacimy 123 złote.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Jak dobrze znasz polskie komedie? Sprawdź sie w naszym quizie

Pytanie 1 z 10
Krzysztof Jarzyna był...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE