Barszcz Sosnowskiego - skutki, występowanie, objawy. Czemu jest tak niebezpieczny?

2020-06-17 8:55
Barszcz Sosnowskiego - skutki, występowanie, objawy. Czemu jest tak niebezpieczny?
Autor: https://www.youtube.com/watch?v=H6VEDxQyOOA Zdjęcie poglądowe

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina powodująca groźne poparzenia przy kontakcie. Występuje już na terenie całego kraju, rośnie nieopodal uczęszczanych dróg, koło pól czy lasów. Czemu jest tak niebezpieczny? Barszcz Sosnowskiego - skutki, występowanie, objawy - o wszystkim przeczytacie na ESKA.pl Warszawa!

Barszcz Sosnowskiego - skutki, występowanie, objawy. Czemu jest tak niebezpieczny? Barszcz Sosnowskiego to roślina, której soki parzą zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Ponadto Barszcz Sosnowskiego i Barszcz Mantegazziego powodują degradację środowiska przyrodniczego. Sama roślina może mierzyć nawet 5 m wysokości i dość łatwo można ją rozpoznać, po masywnych łodygach i liściach. Kwitnie od czerwca do sierpnia i wtedy też jest najbardziej niebezpieczna.

Barszcz Sosnowskiego - skąd wziął się w Polsce?

Barszcze kaukaskie w przeszłości były rozpowszechniane jako rośliny ozdobne, miododajne lub pastewne. W latach 70. I 80. poprzedniego stulecia barszcz Sosnowskiego uprawiano praktycznie w całej Polsce, jako roślinę pastewną. Po kilkunastu latach, ze względu na zmieniony smak mięsa i mleka, zaprzestano jego uprawy, jednakże nie przeprowadzono skutecznej likwidacji istniejących stanowisk tych roślin - wyjaśnia NIK.

Barszcz Sosnowskiego - sposoby walki z rośliną

Mimo licznych starań, głównie samorządów, Barszcz Sosnowskiego zajmuje coraz większy obszar Polski. Dotychczasowe próby likwidacji stanowisk tych roślin nie przyniosły oczekiwanych rezultatów - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Mówi prezes NIK Marian Banaś. Unia dała Polsce pięć lat na przyjęcie przepisów, które pozwoliłyby walczyć z rośliną. Termin minął w lipcu 2019 roku. Prace nad projektem ustawy wciąż nie zostały zakończone.

Podlaska grupa SPEED w akcji: Niebezpieczne wyprzedzanie na skrzyżowaniu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE