Awaria Czajki to lata zaniedbań. Poznaliśmy raport NIK

i

Autor: Paweł Dąbrowski / Super Express Awarii oczyszczalni "Czajka" w Warszawie

Awaria w oczyszczalni "Czajka": Sprawa trafiła do prokuratury

2022-01-17 20:16

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zawiadomiło prokuraturę ws. awarii układu przesyłowego do „Czajki”. Twierdzi, że mogło dojść do wadliwego zaprojektowania kolektorów. Chodzi o awarię z sierpnia 2020 roku. Kto odpowie za awarię? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

MPWiK wysłało w poniedziałek zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. - W treści zawiadomienia poinformowano o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na sporządzeniu projektu zawierającego wadliwe rozwiązania, które doprowadziły do awarii układu przesyłowego na odcinku pod Wisłą w dniu 29.08.2020 r. – poinformował rzecznik stołecznej spółki wodno-kanalizacyjnej Marek Smółka. Dodał, że do zawiadomienia została dołączona ekspertyza w sprawie przyczyn awarii sporządzona przez zespół naukowców Politechniki Krakowskiej.

Czytaj także: Ścieki znów płyną do Czajki:Trwają testy nowego kolektora. Czy prace są legalne?

Awaria w Czajce: Znana przyczyna

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało w poniedziałek, że zakończyły się trwające ponad rok badania przyczyn awarii kolektorów ściekowych pod Wisłą z sierpnia 2020 r.

- Ekspertyza Politechniki Krakowskiej, jako przyczynę awarii wskazuje błąd w pierwotnym projekcie budowy układu przesyłowego polegający na braku zaprojektowania odpowiedniego drenażu – przekazali urzędnicy z MPWiK. - Wskutek braku takiego drenażu wyciek ścieków z rurociągu wytworzył krytyczny poziom ciśnienia na zewnątrz nitki B. Doprowadziło to do jej lokalnego zniszczenia. Gwałtowny wyciek ścieków wyniósł płytę dociążającą i dokonał wielu zniszczeń, a także uszkodził nitkę A - wyjaśnili urzędnicy.

Smółka przekazał, że układ przesyłowy objęty jest ubezpieczeniem. Wyjaśnił, że "istotą ochrony ubezpieczeniowej jest przejęcie przez ubezpieczyciela ryzyka wystąpienia szkody, niezależnie od tego, kto za tę szkodę odpowiada oraz niezależnie od wypłacalności takiego podmiotu".

Będzie odszkodowanie?

- Ubezpieczyciel ma regres do sprawcy szkody. Z tego względu w pierwszej kolejności MPWiK zgłosił szkodę ubezpieczycielowi, który prowadzi postępowanie likwidacyjne zgodnie z umową oraz przepisami prawa. Spółka analizuje też możliwość bezpośredniego dochodzenia roszczeń – wyjaśnił rzecznik.

Awaria w Czajce

Układ przesyłowy zaczął działać w 2013 roku i uległ dwóm awariom - w 2019 i 2020 roku. W 2019 w wyniku decyzji premiera Mateusza Morawieckiego z pomocą przyszło wojsko. Zbudowało most pontonowy, na którym ułożono zapasowe kolektory. Rok później saperzy zbudowali most pontonowy dla alternatywnego układu przesyłowego.

Po awarii w 2020 r. MPWiK, na podstawie decyzji nakazowej PINB, przystąpiło do prac naprawczych i budowy alternatywnego układu przesyłowego.

Pierwsza nitka tego układu zaczęła działać jeszcze w grudniu 2020 r., druga została oddana do użytku w czerwcu 2021 r. Aktualnie trwają prace związane z wykonaniem sieci i obiektów łączących wykonane rurociągi pod Wisłą z zakładami "Świderska" i "Farysa".

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ: Dzieciństwo w PRL. "Teorie spiskowe”

Pytanie 1 z 10
W czasach stalinowskich powiedzenie „czekasz na Andersa na białym koniu” było w ZMP równoznaczne ze stwierdzeniem:
Drogowy incydent na Pradze. Uwaga! Choinka na ulicy!