Auta z carsharingu na buspasach? Mogą zyskać uprzywilejowaną pozycję

2021-01-13 14:29 P.R
Warszawa korek
Autor: KazimierzWoycicki Warszawa korek

Auta spalinowe z carsharingu z nieograniczonym wjazdem na buspasy i darmowym parkowaniem? Wkrótce ten scenariusz może się ziścić. Trwają prace nad nowelizacją ustawy o elektromobilności. Stołeczni drogowcy protestują. Nie chcą nadania uprzywilejowanej pozycji autom z carsharingu.

Projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych został przekazany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska do konsultacji społecznych pod koniec listopada ubiegłego roku. Mowa jest w nim m.in. o zasadach wprowadzania w miastach stref czystego transportu, ułatwienia w budowaniu punktów ładowania pojazdów elektrycznych w budynkach wielorodzinnych oraz wspierania rozwoju systemu carsharingu. Do projektu odniósł się warszawski Zarząd Dróg Miejskich zgłaszając swoje uwagi. Zdaniem stołecznych drogowców, zaproponowane przywileje dla wypożyczanych aut są niezrozumiałe i sprzeczne z podstawowym celem ustawy jakim jest ograniczenie emisji spalin.

Dziecko wypadło z okna trzeciego piętra kamienicy

Auta współdzielone na buspasach i z darmowym parkowaniem?

Jak zauważyli drogowcy, wiele wątpliwości pozostawia definicja pojazdów współdzielonych, w której "nie określono żadnych wymagań dotyczących emisji spalin" co znaczy, że dostęp do buspasów zyskałyby współdzielone samochody napędzane benzyną i olejem napędowym. Na buspasach mogłyby więc pojawić się także np. polonezy lub trabanty, ponieważ niektóre firmy carsharingowe nie stronią od oferty pojazdów retro. Tymczasem głównym celem ustawy jest promowanie pojazdów nisko- i bezemisyjnych. Drogowcy podkreślają również, że komunikacja publiczna powinna mieć najwyższy priorytet m.in. z uwagi na fakt, że udział pojazdów bezemisyjnych w jej taborze jest większy niż w przypadku aut indywidualnych.Obecnie z buspasów, oprócz autobusów, mogą korzystać służby, taksówki, motocykliści, pojazdy miejskiego transportu osób niepełnosprawnych i kierowcy aut elektrycznych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!