Warsztaty z Olą Petrus

i

Autor: materiały Fundacji Dom Kultury

W więzieniu może być śmiesznie! - przekonują osadzone z aresztu na Grochowie

2021-11-09 9:47

8 kobiet w 11. podcastach pokazuje, że życia w więzieniu nie można brać całkiem na serio. Wyjątkowy projekt z osadzonymi z Grochowa zrealizowała Fundacja Dom Kultury. Jak mówią pomysłodawczynie projektu - o osadzonych często się mówi, ale rzadko kiedy im samym oddaje się głos.

Poradnik Zdrowie: rośliny lecznicze

Zaczęło się od Oli Petrus

Dwa razy w tygodniu Fundacja Dom Kultury zaprasza do aresztu na Grochowie ciekawe osoby, które z osadzonymi rozmawiają i prowadzą różne warsztaty. Za którymś razem tą osobą była komiczka i stand uperka Ola Petrus.

- W rozmowach z nimi wyczułam, że one mają historię do opowiedzenia. I warto, żeby ludzie te historię usłyszeli - mówi Ola Petrus - Zwłaszcza, gdy mamy do dyspozycji takie narzędzie, jakim jest stand up, który jest idealny do przełamywania tematów tabu, do przerabiania takich tematów w groteskę, do oswajania z tematami trudnymi.

Ten pomysł wywołał lawinę działań. Zorganizowano regularne warsztaty, na których osadzone uczyły się pod okiem stand-uperów i artystów improwizacji komicznych - Kingi Kosik-Burzyńskiej oraz Łukasza Zajączkowskiego, czy poetki i nauczycielki Ewy Frączak-Biłat. Warunek był jeden - tematem twórczości mają być osobiste doświadczenia osadzonych, a nie opowiadania wyssane z palca.

Terapia poprzez stand up

Osadzone uczyły się na podstawie polskich tekstów satyrycznych Juliana Tuwima, Marii Czubaszek czy Jeremiego Przybory o tym, jak można pisać, komponować i opowiadać o śmiesznych sytuacjach w więzieniu czy we własnym życiu. Z czasem satyra stała się autoterapią. Pomagała przetrwać trudne chwile. Cztery miesiące warsztatów posłużyły nie tylko za autoterapię, ale też za lekcję, która może się przydać w przyszłości.

- Uczyły się pięknie pisać po polsku, uczyły się nowych sformułowań. Na przykład przy występowaniu na wokandzie czy jakichkolwiek wystąpieniach publicznych w sądzie będzie im łatwiej opowiadać o swoich sprawach i je prezentować, bo dostały jakieś nowe kompetencje - mówi Małgorzata Brus z Fundacji Dom Kultury. Efekty warsztatów i nagrań z osadzonymi posłuchać możecie TUTAJ.

QUIZ. Czy masz szósty zmysł?

Pytanie 1 z 9
Jakie są Twoje sny?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE