Aplikacja wyznaczy zacienioną trasę spacerową po mieście! Zaskakujący pomysł radnej!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Aplikacja wyznaczy zacienioną trasę spacerową po mieście! Zaskakujący pomysł radnej!

2022-07-11 8:35

Ochocka radna Sylwia Mróz wysłała do dzielnicowego ratusza zapytanie o możliwość stworzenia aplikacji, która wyznacza zacienioną trasę spacerową po mieście. Dzielnica nie mówi nie, ale wyjaśnia, że potrzebny jest m.in. określony budżet oraz uzasadnienie skuteczności.

Radna w swoim piśmie podaje przykład Hiszpanii. W Barcelonie powstała aplikacja "Cool walks", która pokazuje, jak dotrzeć z jednego punktu do drugiego, idąc jak to tylko możliwe w cieniu. "Wspomniana aplikacja oferuje trzy możliwości: drogę najkrótszą, drogę zoptymalizowaną pod względem cienia oraz szklak wampirzy, który pozwala całkowicie uniknąć słońca. Wskazuje także miejsca, gdzie można znaleźć fontanny z wodą pitną lub odpocząć" - napisała radna.

Sylwia Mróz pyta Zarząd Dzielnicy Ochota Warszawy, czy podobna aplikacja, która pomoże pieszym unikać słońca mogłaby zacząć działać pilotażowo na terenie dzielnicy.

"Zdaję sobie sprawę, jakie to ogromne wyzwanie dla miasta, ponieważ wymaga zgromadzenia ogromnej liczby szczegółów topograficznych oraz uwzględnienia zmieniającego się z godziny na godzinę położenia Słońca. Te same ulice, które są już dobrze opisane z punktu widzenia kierowców, należało teraz dokładnie przeanalizować pod kątem chodników. W niektórych miejscach należało dodać przejścia i skróty, które nie istnieją na zwykłych mapach" - napisała w piśmie radna.

Podkreśliła, że pomocne okazały się wcześniejsze wysiłki miasta na rzecz zmapowania drzew. "W miarę, jak miasto mapuje drzewa, danych tego rodzaju jest jednak coraz więcej i może podobne aplikację rozszerzyć na kolejne dzielnice" - zaznaczyła w piśmie.

Aplikacja o zacienionych ścieżkach w Warszawie - czy wejdzie w życie?

Ratusz Ochoty odpowiedział na zapytanie radnej, informując, że jest możliwość złożenia tej propozycji projektu do realizacji w ramach "Strategia #Warszawa2030". "Projekt ma na celu zapewnienie wysokiej jakości życia obecnym i przyszłym mieszkańcom, a przyjęte programy wskazują konkretne rozwiązania i zadania do wykonania, w tym wprowadzenie różnorodnych aplikacji odpowiadających na potrzeby mieszkańców" - wyjaśnił ratusz.

Urząd dodał, że obecnie biura architektury i planowania przestrzennego oraz geodezji i katastru podejmują działania zmierzające do opracowania mapy dostępności pieszej wraz z mapą dojścia oraz zapewnieniem jej stałej aktualności. "Dotychczas m.st. Warszawa nie dysponowało taką mapą" - zaznaczył w odpowiedzi dzielnicowy ratusz.

"Jednakże taki projekt wymaga posiadania dojrzałości realizacyjnej, w tym kreślonego budżetu (koszty w rozbiciu na lata, źródła finansowania) i zabezpieczone środki finansowe na realizację; posiadać uzasadnienie skuteczności (możliwa jest weryfikacja efektów ich realizacji; określone wskaźniki produktu i fakultatywnie wskaźniki rezultatu wraz z ich wartościami i źródłem danych)" - wyjaśniono.

QUIZ. Jedzenie na literę C

Pytanie 1 z 18
Cynamon to przyprawa z:
Afera w Warszawie. Wiking z Targówka zatrzymany. W tle dotacje z samorządu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE