Andrzejki 2020: Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe, zwyczaje i zabawy

2020-11-27 20:11 STAN
Andrzejki 2020: Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe, zwyczaje i zabawy
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Andrzejki 2020: Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe, zwyczaje i zabawy

Andrzejki 2020 obchodzimy w wigilię świętego Andrzeja, czyli 29 listopada. Dla wielu osób to ostatni wieczór przed adwentem, gdy można spotkać się ze znajomymi i potańczyć. Gdyby nie pandemia koronawirusa, w wielu miejscach odbywałyby się właśnie zabawy andrzejkowe. Póki co możemy co najwyżej urządzić wieczór andrzejkowy we własnym domu. Jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe, zwyczaje i zabawy? Co robić w wigilię świętego Andrzeja 29 listopada?

Muzeum Neonów w Warszawie

Andrzejki 2020: Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe, zwyczaje i zabawy

Wieczór andrzejkowy to przede wszystkim wróżby! Ich wyniki zwykle należy traktować z przymrużeniem oka, ale... zwyczaj to zwyczaj! Wśród najpopularniejszych wróżb andrzejkowych możemy wyróżnić:

  • zabawę z butami - biorą w niej udział wyłącznie panny. Każda z nich bierze swojego buta i rusza "wyścig". Uczestniczka zabawy, której but pierwszy dotrze do mety, pierwsza wyjdzie za mąż!
  • obierki jabłka - obieramy jabłko tak, by uzyskać jak najdłuższą skórkę. Następnie rzucamy ją za siebie. Uważnie przyglądamy się, jaki kształt uzyskały rzucone obierki, doszukując się, jaką literę przypominają. Jeśli np. są podobne do litery "S", będzie to pierwsza litera imienia naszej drugiej połówki.
  • lanie wosku - to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych wróżb! Należy rozpuścić wosk, a następnie przelać go przez dziurkę od klucza do butelki z zimną wodą. Następnie należy sprawdzić, jaki cień rzuca na ściane powstała figurka. Na tej podstawie możemy przewidzieć, co nas czeka w przyszłości.

Czytaj także: Czeka nas zima bez śniegu? Jaka pogoda w grudniu 2020? [PROGNOZA POGODY]

Jak wróżono kiedyś w Andrzejki?

Kiedyś wróżby andrzejkowe były traktowane bardzo poważnie. Do tego stopnia, że panny wróżyły sobie za zamkniętymi drzwiami. Wśród najbardziej popularnych dawnych wróżb andrzejkowych było m.in. zaproszenie gąsiora z zawiązanymi oczami - którą z panien pierwszą zaczepił, ta miała najszybciej znaleźć miłość. Kobiety wierzyły też, że jeśli przez cały dzień będą pościć i modlić się do świętego Andrzeja, w nocy przyśni się jej przyszły ukochany.