Ambasada USA ostrzega: NIEBIEZPIECZNIE W WARSZAWIE - czego dotyczy alert?

2021-08-10 14:24
Ambasada USA w Warszawie
Autor: Ambasada USA w Warszawie pl.wikipedia.org CC BY-SA 4.0 Ambasada USA w Warszawie

Na stronie Ambasady Stanów Zjednoczonych pojawiło się ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa 10 sierpnia. Ambasada zaleca obywatelom USA w Warszawie między innymi unikać tłumów i nie zwracać na siebie uwagi. Przed jakimi zagrożeniami ostrzega Ambasada USA? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki wydała ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa we wtorek, 10 sierpnia. Obywatelom i obywatelkom USA, przebywającym obecnie w Warszawie, zaleca się unikać tłumów i demonstracji, uważać na swoje otoczenie, nie zwracać na siebie uwagi, śledzić bieżące informacje w lokalnych mediach oraz zarejestrować się w Programie dla Przezornych Podróżnych (STEP), aby otrzymywać wiadomości dotyczące bezpieczeństwa. Ponadto strona Ambasady USA informuje o spodziewanych utrudnieniach w ruchu drogowym w centrum Warszaw. USA słynie z dbania o bezpieczeństwo swoich obywateli za granicą. Wydając taki komunikat, Ambasada musiała więc uznać ryzyko zagrożenia 10 sierpnia za uzasadnione. O co chodzi? Czy mieszkanki i mieszkańcy Warszawy też powinni uważać? O tym w dalszej części artykułu.

Poradnik Zdrowie: olej Tamanu

Ambasada USA ostrzega przed protestami 10 sierpnia

Ostrzeżenie skierowane do obywateli i obywatelek USA dotyczy demonstracji, które we wtorek wieczorem mają się odbywać przed budynkiem Sejmu na ulicy Wiejskiej. W komunikacie czytamy:

W dniu 10 sierpnia 2021, przed budynkiem Sejmu na ulicy Wiejskiej odbędzie się demonstracja, która rozpocznie się około godziny 18:00 i będzie trwała do około godziny 23:00. Dokładna liczba demonstrujących nie jest znana, ale może osiągnąć kilka tysięcy. Należy spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym w centrum Warszawy. Policja nie spodziewa się wystąpienia gwałtownych zajść, ale obywatele amerykańscy powinni zachować ostrożność i stosować się do poniższych zaleceń.

Protesty w sprawie "lex TVN"

Protesty, przed którymi ostrzega Ambasada USA, to manifestacje w obronie stacji TVN 24. Na wtorek, 10 sierpnia, w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce zaplanowano protesty i pikiety przeciwko tzw. "lex TVN", czyli projektowi zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, który w założeniu ma przeciwdziałać przejęciu przez "dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa" kontroli nad nadawcami telewizyjnymi. Wiele osób uważa to jednak zamach na wolność mediów. W Warszawie mają się odbyć największe protesty w związku ze sprawą. Organizatorzy zapowiedzieli je na 18:00. Szczegółowe informacje o proteście wraz z mapą miast znajdziecie tutaj.

Stany Zjednoczone są bezpośrednio zaangażowane w sprawę "lex TVN". Stacja TVN 24 należy bowiem do amerykańskiego koncernu Discovery. W USA, próbę wprowadzenia nowych przepisów w Polsce, uważa się za działanie godzące w niezależność mediów i amerykańskie inwestycje w naszym kraju.

Zagrożenie także dla warszawiaków i warszawianek?

Ambasada ostrzega osoby z USA, ale inni mieszkanki i mieszkańcy Warszawy też powinni zwracać uwagę na bezpieczeństwo we wtorkowy wieczór. Nie wiadomo bowiem, jaki przebieg przybiorą manifestacje w obronie TVN.

Źródło: pl.usembassy.gov

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE