80. rocznica

Akcja społeczno-edukacyjna ŻONKILE. Warszawa pamięta o powstaniu w getcie

2023-04-19 12:52

Dziś przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej przyczyny w mieście przez cały dzień trwają różne wydarzenia, które stanowią część obchodów ku pamięci bohaterskich powstańców.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w środę zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, podczas której rozdawane są papierowe kwiaty. Akcja związana jest z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Czytaj także: 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak wyglądało to miejsce?

Papierowe żonkile rozdawane na ulicach Warszawy

19 kwietnia 2023 roku ponad 3 tysiące wolontariuszy i wolontariuszek wyszło na ulice w Polsce, by wręczać przechodniom papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania w getcie.

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie.

By uczcić pamięć bohaterów tamtych czasów organizatorzy Akcji Żonkile rozdadzą 450 tysięcy papierowych kwiatów. Tyle właśnie osób zamkniętych było w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku.

Czytaj także: 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Plan wydarzeń dla mieszkańców

Prezydent Warszawy wziął udział w akcji

Do akcji przyłączył się także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który niedaleko ratusza, sam wręczał przechodniom papierowe żonkile.

- Chcemy, żeby wiedza o powstaniu w getcie, zwłaszcza w 80. rocznicę była jak najszersza. To jest jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu miasta - powiedział Trzaskowski.

Z inicjatywy prezydenta Warszawy z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania Muzeum POLIN wyprodukowało 150 tysięcy dodatkowych (poza 450 tysiącami, które są rozdawane w Polsce) papierowych kwiatów. Trafiły one do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie. 

Czytaj także: Ukraina dziękuje stolicy. Ulica Warszawska powstanie w Konotopie

- Włączam się w tego typu inicjatywy i bardzo się cieszę, że udało nam się doprowadzić do tego, że nie jest to tylko akcja warszawska, ale także światowa - dodał Trzaskowski

 Przesłanie "Łączy nas pamięć" towarzyszy "Żonkilom" od początku trwania akcji organizowanej przez Muzeum POLIN. W związku z rocznicą programowi obchodów oraz akcji Żonkile przyświecają również słowa tzw. XI przykazania "Nie bądź obojętny", przypomniane przez Mariana Turskiego (podczas uroczystości odbywających się w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 2020 roku).

Zobacz zdjęcia: 

Świąteczna niespodzianka od M jak miłość! Pierwszy raz powstanie specjalny odcinek serialu z okazji Bożego Narodzenia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE