AirBubble: Ten plac zabaw oczyszcza powietrze. Nie ma drugiego takiego na świecie! [ZDJĘCIA]

2021-05-17 20:34 STAN
Ten plac zabaw oczyszcza powietrze. Nie ma takiego na całym świecie!
Autor: Publicis Groupe Ten plac zabaw oczyszcza powietrze. Nie ma takiego na całym świecie!

To pierwsze tego typu miejsce na świecie! Przed Centrum Nauki Kopernik stanął właśnie biotechnologiczny plac zabaw, który potrafi... samodzielnie wytwarzać tlen! Jak działa? Dowiesz się w dalszej części artykułu! Zobacz zdjęcia.

W Zabrzu powstał ekomural pochłaniający smog

Łączy architekturę, naukę i naturę. Przed Centrum Nauki Kopernik właśnie stanął... biotechnologiczny plac zabaw! To pierwsza tego typu konstrukcja na świecie! Jest miejscem do zabawy, ale jednocześnie... naturalnym oczyszczaczem powietrza.

- Mamy wykorzystane żywe kultury chlorelli, czyli mikroorganizmów, które wykorzystują energię słoneczną do przeprowadzania fotosyntezy. Pochłaniają również zanieczyszczenia z powietrza i temu procesowi towarzyszy także uwalnianie się tlenu, czyli czystego powietrza - tłumaczy Marco Poletto z ecoLogicStudio.

Czytaj także: Posprzątaj las i wygraj nagrody! Finał Earth Race 2021 już w najbliższą niedzielę

To ważny projekt, bo to właśnie dzieci - mimo tego, że produkują najmniej zanieczyszczeń, są na nie najbardziej narażone. - Krzyczą, skaczą, ruszają kończynami - w związku z tym dzieci najwięcej filtrują. W związku z tym, że się rozwijają, że ich organizmy potrzebują najwięcej energii do tego, żeby rosnąć, to też przyjmują najwięcej zanieczyszczeń - tłumaczy Barbara Leśniczak, Kierownik Projektu Edukacyjna Sieć Antysmogowa.

Zobacz zdjęcia:

AirBubble zostało zaprojektowane w taki sposób, aby angażować dzieci w proces oczyszczania powietrza. – Plac zabaw potrzebuje dwóch źródeł zasilania. Jednym jest energia słoneczna, a drugim – ruch. Zabawa dzieci stymuluje pracę bioreaktorów i bezpośrednio przyczynia się do oczyszczania powietrza – mówi Claudia Pasquero, współzałożycielka ecoLogicStudio.

Czytaj także: Na Bielanach powstanie obserwatorium astronomiczne. Jeszcze w tym roku!

Inicjatorzy kampanii podkreślają, że problem zanieczyszczenia powietrza należy rozpatrywać w skali mikro. Musimy przyjrzeć się zanieczyszczeniu na ulicy, na której mieszkamy, w okolicy, w której bawią się dzieci, a także na placach zabaw, na których spędzają mnóstwo czasu. Dzieci kochają zabawę i poprzez nią odkrywają otaczający świat. Niestety tak samo jak w każdej innej przestrzeni w mieście, na placach zabaw stężenia szkodliwych pyłów mogą osiągać zatrważający poziom.

Aż trzy czwarte badanych rodziców jest zaniepokojonych jakością powietrza w miejscach,gdzie bawią się ich dzieci. Tymczasem prawie jedna czwarta (23 proc.) bez uzasadnienia uważa, że podwórka i place zabaw są miejscami z najmniej zanieczyszczonym powietrzem. Dlatego celem kampanii i samej instalacji jest podniesienie świadomości wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci w ciągu całego roku, a także wskazywanie prostych sposobów pomagających  ograniczać ten wpływ w swoim najbliższym otoczeniu.

Plac zabaw będzie dostępny w Centrum Nauki Kopernik od 19 maja.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE