75-lecie w cieniu koronawirusa. Co dzieje się w Teatrze Syrena?

2020-09-28 14:21 A.G.
Teatr Syrena
Autor: alg

Widzowie są u nas bezpieczni, zapewniają władze Teatru Syrena. To po wykryciu koronawirusa u występujących tam aktorów. To jednak nie jedyne zmartwienie artystów. Mimo to zapraszają do wspólnego świętowania jubileuszu 75-lecia swojego teatru.

Urodziny w cieniu koronawirusa!

Obchodzący w tym roku 75-lecie istnienia muzyczny Teatr Syrena musiał odwołać część spektakli z powodu potwierdzenia zakażenia u współpracujących z nim aktorów. Członkowie zespołu, z którymi mieli bezpośredni kontakt zostali przebadani, jednak wynik testów był negatywny. Mimo to, osiem osób trafiło na kwarantannę, na której pozostaną do środy.

"Aktorzy, którzy byli u nas to są aktorzy musicalowi. Chorzy byli w Krakowie, kiedy potwierdzono u nich zakażenie, wiemy także że scena krakowska wysłała swoich artystów na testy. To, że aktorzy się mieszają, grają na różnych scenach i w różnych miastach nie ułatwia naszego zadania, ale prowadzimy tracking żeby dokładnie wiedzieć kto, kiedy i gdzie grał. W ten sposób staramy się uniknąć efektu domina"-mówi Monika Walecka, pełniąca obowiązki dyrektora Teatru Syrena.

Pod Bydgoszczą znów pachniało powidłami. Święto Śliwki 2020

Dodaje, że zaplanowane na ten tydzień spektakle odbędą się, choć w innych godzinach.

Mimo koronawirusa, zespół wciąż świętuje jubileusz: odsłonięta została tablica upamiętniająca założycieli teatru, a w jego siedzibie przy ulicy Litewskiej, można oglądać wystawę "Artyści Syreny.Od 20-lecia do roku 20-tego".

"Prezentujemy między innymi pamiątki, jakie pozostały po wielu wybitnych artystach, którzy występowali na naszej scenie. Mamy między innymi projekt kostiumu Izabeli Trojanowskiej czy suknie Aliny Janowskiej. W gablocie we foyer teatru można także oglądać buty oraz puderniczkę, które należały do innej gwiazdy, do Hanki Bielickiej" - dodaje Walecka.

Od połowy marca tego roku, w związku z pandemią COVID-19, Teatr Syrena - podobnie jak inne instytucje kultury w stolicy - przeniósł swoją aktywność do Internetu. W wersji online odbywały się m.in. koncerty musicalowe, projekcje archiwalnych spektakli czy cykl edukacyjny dla najmłodszych widzów. Powrót do „normalności” zaczął się u progu wakacji, kiedy zagrane zostały pierwsze przedstawienia z udziałem widzów, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. We wrześniu Syrena wróciła do intensywnej pracy, proponując powrót do spektakli będących w repertuarze teatru, a także zapraszając na całkiem nowe wydarzenia - premiery, cykle popularyzatorskie, wystawy, koncerty i warsztaty. Ich tłem jest oczywiście jubileuszu 75-lecia Teatru.