Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Janitors/pixabay.com

4000 przejść w 5 lat. Urzędnicy zbadali wszystkie przejścia dla pieszych w Warszawie

2021-02-05 19:54

Przejście po przejściu, dzielnica po dzielnicy. Sprawdzenie bezpieczeństwa we wszystkich 4093 miejscach zajęło audytorom 5 lat. Efektem jest dokument z rekomendacjami o tym, jak to bezpieczeństwo poprawić. Urzędnicy zaznaczają jednak, że nie czekają na jeden moment aby rozpocząć akcję naprawiania przejść w całym mieście. To proces, który musi zostać rozłożony na lata.

Przez Covid nie mają na remont oddziału dziecięcego, potrzebują wsparcia!

Audytorzy każde miejsce mierzyli, fotografowali i opisywali pod kątem cech: oznakowania, widoczności, jakości nawierzchni oraz tego jak się w tym miejscu zachowują piesi, jak kierowcy a jak rowerzyści. Na podstawie tego wychodził opis zagrożeń dla pieszych, propozycja ich rozwiązania a wreszcie - ocena od 0 do 5.- Teraz wiemy, na których przejściach nasza interwencja powinna być przeprowadzona w pierwszej kolejności. Wiemy też w jaki sposób poprawa bezpieczeństwa będzie najskuteczniejsza - mówi Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich. To może być przebudowa przejścia, budowa azylu, uporządkowanie parkowania w okolicy przejścia, montaż progów zwalniających, doświetlenie przejścia czy też budowa sygnalizacji przed nim.

Wnioski z audytu są realizowane na bieżąco - W 2020 roku miasto poprawiło zgodnie z zaleceniami audytorów bezpieczeństwo na 100 przejściach - mówi Karolina Gałecka z urzędu miasta - Doświetlono ponad 300 przejść naziemnych.

To nie jedyne realizacje z zeszłego roku. Przy Alei Róż pojawił się azyl dla pieszych, azyle i progi zwalniające pojawiły się na ulicy Obozowej a na ulicy Kijowskiej postawiono sygnalizację świetlną. Z kolei na całej długości ul. Roentgena pojawiły się progi zwalniające.

Jest jeszcze sporo do zrobienia

Według audytu bezpieczeństwo trzeba poprawić jeszcze na 481 przejściach. To te, które otrzymały ocenę 0, 1 czy 2. Najwięcej jest ich w Wawrze - 36 w 31 lokalizacjach, a najmniej w Wesołej - 12 w 10 lokalizacjach.

Miasto przeprowadziło jeden konkretny audyt, ale nie planuje przeprowadzać jednej akcji poprawiania bezpieczeństwa na przejściach - To nie może być jeden zryw, który trwa miesiąc czy rok. Prace związane z poprawą bezpieczeństwa trwają cały czas - mówi Karolina Gałecka i dodaje, że niewykluczone, że taki audyt jeszcze kiedyś w przyszłości zostanie powtórzony - Miasto to żywy organizm i sytuacja na ulicach wciąż się zmienia - mówi.

Urzędnicy uprzedzają jednak, że żadne rozwiązanie nie gwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa, jeśli osoby, które korzystają z przejścia nie będą tego robić z zachowaniem ostrożności.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Agnieszka Osiecka - dokończysz wersy jej najbardziej znanych piosenek?

Pytanie 1 z 12
Dokończ wers piosenki Agnieszki Osieckiej: "Deszcze niepokojne potargały sad..."