3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Roweru! Sprawdź najlepsze szlaki rowerowe na Mazowszu

2020-06-03 15:05 STAN
3 czerwca Światowy Dzień Roweru
Autor: pixabay.com 3 czerwca Światowy Dzień Roweru

Jest stosunkowo niedrogi, ekologiczny i można go wszędzie ze sobą zabrać. 3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Roweru! Jak powszechnie wiadomo - dzień święty należy święcić! Chcąc Was do tego przygotować, przedstawiamy najciekawsze szlaki rowerowe na Mazowszu! Dowiecie się więcej czytając ESKA Warszawa.

Spis treści

  1. Światowy Dzień Roweru 3 czerwca - historia święta
  2. Kiedy powstał rower?
  3. Najlepsze szlaki rowerowe na Mazowszu

Światowy Dzień Roweru 3 czerwca - historia święta

Światowy Dzień Roweru obchodzimy 3 czerwca! Święto zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych i obchodzimy je od niedawna, bo dopiero od 2018 roku. Co ciekawe, to dzięki Polakowi to święto zostało wpisane do kalendarza! Leszek Sibilski, były kolarz polskiej kadry olimpijskiej zdobył w tej kwestii poparcie 50 krajów! Celem święta jest m.in. promowanie roweru jako ekologicznego środka transportu czy sposobu na poprawienie relacji społecznych.

Czytaj także: 1 czerwca to nie tylko Dzień Dziecka! Obchodzimy dziś: Dzień Bez Alkoholu, Dzień Bułki, Dzień Mleka

Kiedy powstał rower?

Pierwowzór roweru powstał w 1817 roku. To wtedy niemiecki wynalazca skonstruował maszynę na dwóch kołach. Jednak wówczas, by wprowadzić pojazd w ruch, należało odepchnąć się nogami. Dlatego urządzenie zostało nazwane maszyną do biegania. Kilkadziesiąt lat później pewien Francuz skonstruował wielocyped - pojazd napędzany pedałami, które były umieszczone na przednim kole. Ten rower nie miał jednak jeszcze hamulców. W 1869 roku dwóch Anglików opatentowało koło z drutowymi szprychami, co umożliwiło powiększenie średnicy koła. Tak powstał bicykl. Dopiero w 1885 roku John Starley
zaprezentował pierwowzór współczesnego roweru, który do dziś jest ulepszany.

Czytaj także: Operator Veturilo z gigantycznymi problemami. Rowery miejskie znikną z ulicy przez koronawirusa?

Najlepsze szlaki rowerowe na Mazowszu

  • Kraina Jeziorki - i to ponad 400 km szlaków rowerowych leżących w dolinie rzeki Jeziorki. O krok od stolicy w kierunku południowym, na obszarze powiatu piaseczyńskiego, grójeckiego i gminy Mszczonów. Żeby dotrzeć tam z Warszawy, wystarczy skorzystać z istniejącego od lat Chojnowskiego Szlaku Rowerowego (początek: Kabaty – Piaseczno – Góra Kalwaria) lub Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego (Warszawa – Konstancin – Góra Kalwaria - Czersk), który swój bieg rozpoczyna już w Łomiankach i biegnie w stolicy wzdłuż Wisłostrady.
  • Twierdza Modlin - Unikalna w skali Europy fortyfikacja położona zaledwie 30 km od Warszawy! Co więcej, można wypożyczyć rower na miejscu!
  • Puszcza Kampinoska - to jeden z największych kompleksów leśnych na Mazowszu! Zwiedzanie tych terenów na rowerze to czysta przyjemność! Początek trwającej ponad 50 km trasy rozpoczyna się na skraju puszczy przy parkingu i wiedzie m.in. przez Leśniczówkę Wilków, drogę Jagiełły czy Wólkę Smolaną. Podczas wycieczki można zobaczyć m.in. wydmy

Czytaj także: Światowy Dzień Roweru 3 czerwca. Czy wiesz, co musi mieć rower, by nie dostać mandatu?

  • Wysoczyzna Płońska - blisko 30-km trasa rozpoczyna się w Czerwińsku nad Wisłą, biegnie przez Stare Radzikowo, Grodziec, Chociszewo, Wychodźc i kończy się przed romańską bazyliką. Piękne rolnicze krajobrazy Wysoczyzny Płońskiej przypadną do gustu każdemu!
  • Przez Kurpie - Piaszczysta równina na północnych krańcach Mazowsza została utworzona przez wody spływające z cofającego się lądolodu. Trasa Zajazd Borowik – Lelis – Łyse – Zajazd Borowik liczy aż 65 km.

Więcej tras rowerowych i ich dokładne opisy znajdują się na oficjalnym portalu turystycznym Mazowsza, czyli >>TUTAJ<<

Zobacz jakie rowerowe trasy poleca Maja Włoszczowska

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Zobacz jakie rowerowe trasy poleca Maja Włoszczowska

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.