15 ulic upamiętniających znane Polki? To możliwe dzięki petycji

2021-02-22 17:24 alg
Kobiece ulice
Autor: Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27115347

Medalistki olimpijskie, kompozytorki czy pilotki samolotów - o upamiętnienie 15 zasłużonych Polek na ulicach Warszawy walczą stołeczne aktywistki. Chcą, by swoje miejsce w przestrzeni miasta otrzymały kobiety, które choć wpływały na losy kraju, zostały niesłusznie zapomniane. Petycję, która wkrótce trafi do Rady Warszawy, można podpisywać w internecie.

Nauka jazdy na rolkach w domu | ESKA XD - Fit vlog #16

Tylko 6 proc. stołecznych ulic upamiętnia zasłużone Polki- aktywistki chcą to zmienić!

W sieci można podpisać petycję w sprawie uhonorowania 15 kobiet ważnych dla losów Polski i Warszawy - co ważne, nie chodzi o to, by dodać je do puli nazwisk ​rozważanych przy nazywaniu ulic, a podjąć konkretne kroki, by je upamiętnić.

"Nie ma pierwszych medalistek olimpijskich, polityczek czy naukowczyń i my chcielibyśmy to zmienić. Oczywiście te 15 nazwisk nie załatwi sprawy, ale wydaje nam się, że to jest dobry początek by zacząć wszystko zmieniać"- mówi Hanna Roma Rawska z Siostrzeństwa Herstorycznego, które stworzyło petycję.

Dodaje, że w ten sposób łatwiej byłoby dowiedzieć się więcej o losach niesłusznie zapomnianych kobiet.

Również Warszawiacy przyznają, że patronek ulic powinno być więcej - ale nie za wszelką cenę. Zaznaczają, że mieszkańcy, którzy będą chcieli upamiętnić zasłużoną Polkę na pewno to zrobią.

Petycję znajdziecie na FB Siostrzeństwa Herstorycznego lub tutaj. Można ją podpisywać jeszcze przez miesiąc, później trafi do Rady Miasta.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!