"12 godzin dla życia". Wyjątkowa akcja i wyjątkowa zbiórka pieniędzy [WIDEO, AUDIO]

2020-01-14 16:16 AGO
12 godzin dla życia
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne "12 godzin dla życia"

2 miliony złotych - tyle potrzeba by zakupić specjalny sprzęt służący do transportu pobranego do przeszczepu serca i uratować życie wielu młodych ludzi. Żeby zebrać pieniądze powstała wyjątkowa akcja „12 godzin dla życia”, w którą zaangażowali się specjaliści, ale też wiele gwiazd muzyki, filmu czy sportu. Powstał specjalny teledysk, a na portalu siepomaga.pl prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy.

Taki sprzęt jest już w wielu miejscach na świecie, ale w Polsce wciąż nie udało się znaleźć na niego pieniędzy. Dlatego kardiochirurg z jednego z warszawskich szpitali postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Zorganizowano akcję "12 godzin dla życia", w ramach której uruchomiono internetową zbiórkę pieniędzy. Dorzucić może się każdy, a warto! Bo sprzęt, który kosztuje dwa miliony złotych może uratować życie wielu młodych ludzi. Chodzi głównie o osoby, które mają wrodzone wady serce i potrzebują przeszczepu. Większość z nich przeszło już wiele operacji, a każda kolejna wiąże się z dużym ryzykiem. W tej chwili, żeby przeprowadzić przeszczep lekarze mają około czterech godzin. Nowy sprzęt wydłużyłby ten czas do 12 godzin.

- 12 godzin to jest bardzo dużo czasu. Ten czas jest jednak potrzebny, żeby bezpiecznie pojechać i pobrać serce, przejechać - może przez całą Polskę. Po prostu mieć ten zapas czasu - tłumaczy pomysłodawca akcji, dr Zygmunt Kaliciński - kardiochirurg z warszawskiego szpitala.

Specjalny sprzęt, na który zbierane są pieniądze może uratować życie m.in. 25-letniej Izy, która urodziła się z wrodzoną wadą serca. Kobieta mieszka pod Warszawą i od dziecka jest pod opieką warszawskich specjalistów. Przeszła już kilka operacji i jedyne, co może ją uratować to przeszczep. Dr Kaliciński nazywa Izę aniołem i twierdzi, że jest inspiracją akcji "12 godzin dla życia". I podkreśla, że w takich przypadkach jak ten, cztery godziny na operację to zdecydowanie za mało:

- Normalne serce, które jest wszczepiane do wady wymaga kalibracji, dopasowania do anatomii. Dlatego my już wiemy, że nie będzie łatwo - dodaje dr Kaliciński.

W ramach promocji akcji powstał specjalny utwór. Muzykę stworzyli Sebastian Piekarek i Piotr Konca. Tekst  napisał Jacek Cygan, ale na nagraniu możemy usłyszeć głosy wielu wybitnych artystów. Wśród nich m.in. Anna Maria Jopek, Grzegorz Skawiński, Patrycja Markowska czy Dawid Kwiatkowski. 

Szczegóły akcji znajdują się na facebookowej stronie akcji "12 godzin dla życia". POSŁUCHAJ: