10 niezwykłych historii okupowanej Warszawy i... 10 odcinków dźwiękowego przewodnika!

2020-07-31 14:31 alg
Podcasty
Autor: alg

Dźwiękowy przewodnik śladami Powstańców jest dostępny za darmo w internecie! Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z Instytutem im. Adama Mickiewicza przygotowało 10 podcastów, które pozwalają przenieść się w czasie do okupowanej Warszawy. Słuchając wersji polskiej lub angielskiej, można spacerować po stolicy i odkrywać historię mijanych miejsc.

Miejsca, w których toczyły się walki, reduty powstańcze, tereny niemieckich zbrodni, ale i powstańczych zwycięstw. Instytut Adama Mickiewicza wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotował nową serię podcastów „Unseen Soundwalks: Warsaw Rising ’44”.

Wśród miejsc, których trudną historię możemy poznać jest między innymi budynek PAST-y przy ulicy Zielnej czy Centrala Banku PKO. Słuchacze dowiedzą się także, gdzie padły pierwsze powstańcze strzały, a także dowiedzą się, gdzie wybuchł czołg-pułapka.

"Staraliśmy się opowiedzieć te historie tak, by słuchacz rzeczywiście miał szansę przenieść się do czasów Powstania Warszawskiego. Kiedy mówimy o bombardowaniu placu Napoleona, w tle słychać dźwięki wybuchów. Do tego głos Johna Beauchampa, autora pomysłu i nagrań, opowiada co i gdzie dokładnie się działo, jak długo, opowiada o co walczyli Powstańcy" - mówi Marcin Pieszczyk, redaktor prowadzący sekcję polską portalu Culture.pl wydawanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Zbierali złom charytatywnie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Seria „Unseen Soundwalks: Warsaw Rising ’44” powstała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i stanowi jeden z elementów uświetniających tegoroczne obchody rocznicy wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku. Nie bez powodu można jej słuchać w dwóch językach.

"Świat wciąż za mało wie o Powstaniu. Chcemy żeby losy powstańców były jak najszerzej znane" - dodaje Pieszczyk.

10 podcastów w dwóch wersjach językowych będzie można słuchać na platformach streamingowych (Spotify, Bandcamp, iTunes), na stronie internetowej https://culture.pl/en/topic/unseen-soundwalks oraz w dostępnej na urządzeniach mobilnych aplikacji Echoes, która za pomocą geolokalizacji sama dobierze odtwarzane treści.