Zorza Polarna w Polsce! Zobacz, co pojawiło się na niebie nad Bałtykiem końcem lutego!

2023-03-01 13:51

Spektakl kolorowych świateł był widziany wzdłuż Bałtyku. Na Słońcu odnotowano niedawno rozbłysk, a na Ziemi burzę geomagnetyczną i dużą intensywność zórz polarnych.

W sobotę 25 lutego odnotowano rozbłysk na Słońcu sklasyfikowany jako M3.7, czyli o średniej mocy. Już teraz można obserwować efekty tego zjawiska, w postaci burzy geomagnetycznej o sile G2, czyli umiarkowanej. Jednak w nocy burza geomagnetyczna może nasilić się do stopnia G3, a wskaźnik zórz polarnych osiągnąć wartość Kp = 7, a to oznacza, że w nocy z 27 na 28 lutego w Polsce mogą być szanse na dostrzeżenie zorzy polarnej. Im bardziej na północy naszego kraju się znajdujemy, tym te szanse są większe.

- Poinformowało Centrum Badań Kosmicznych PAN. 

Zdjęcia zorzy polarnej w Polsce

Prognozy się sprawdziły, zjawisko było fotografowane w wielu miejscach na wybrzeżu, ale też na Warmii. 26 i 27 lutego okazały się szczególnie bogate w wyjątkowy spektakl świateł.

Zorza polarna nad Bałtykiem

Rozbłysków było wiele. Jeżeli rozbłyskowi towarzyszy koronalny wyrzut masy i rozbłysk jest skierowany w kierunku Ziemi to po dotarciu do naszej planety objawia się powstaniem pięknych zórz polarnych. Spadki i wzrosty aktywności słonecznej są normalne, a jeden cykl słoneczny (wzrost i spadek aktywności słońca) trwa około 11 lat.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE