Żółty pył pokrył samochody w Warszawie

i

Autor: SHUTTERSTOCK Żółty pył pokrył samochody w Warszawie

ciekawostki

Żółty pył na samochodach. Skąd się bierze ta dziwna substancja?

2023-05-31 7:34

Od jakiegoś czasu na samochodach parkujących na dworze pojawia się żółty pył. Temat wraca co roku jak bumerang, jednak dla wieku kierowców to wciąż spore zaskoczenie. Czym jest tajemniczy pył? Wyjaśniamy poniżej!

Żółty pył na samochodach. O czym mowa?

Wielu kierowców zastanawia się, skąd na autach specyficzny pyłek w żółtym kolorze. Często wystarczy niewiele czasu, by auto pokryło się dziwną substancją. Pojawia się najczęściej w okresie wiosenno-letnim. Czym jest? To mogą być pyłki drzew iglastych - konkretnie sosny i świerku. Choć to tylko jeden w możliwych scenariuszy. Drzewa te pylą własnie w tym okresie, pyłki są lekkie i mają charakterystyczną, żółtą barwę.

To jednak nie jedyny możliwy powód, dla którego samochody pokrywają się specyficznym proszkiem. Jak opisywaliśmy już jakiś czas temu przyczyną był piasek znad Sahary. Jak podał wtedy portal twojapogoda.pl, smuga pyłu ciągnie się od Algierii, przez Tunezję, Libię w kierunku południowych Włoch, zachodnich Bałkanów, aż po Polskę i południową Skandynawię. 

Żółty pył na samochodach. Czy jest groźny?

Nie ma powodów do obaw. Pył nie szkodzi lakierowi. Co innego niestety kiedy mowa o pyle znad Sahary, który już jakiś czas temu pojawił się w Polsce. Z uwagi na to, że przez Polskę przeszedł wtedy front atmosferyczny z opadami deszczu i burzami, żółty pył spadł wraz z deszczem. Jego ziarenka mogą mocno pobrudzić karoserię oraz szyby samochodowe. Wizyta w myjni będzie obowiązkowa.

Niebezpieczny przejazd kolejowy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE