Zioła na wyciągnięcie ręki... i to dosłownie! W Gdańsku powstały miejskie farmy

2020-06-26 10:44 AS
zioła
Autor: GZDiZ

Ziołowy ogródek w centrum miasta? Dlaczego nie. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni kontynuuje projekt ogólnodostępnych „miejskich farm”. W dwóch lokalizacjach - przy ul. Grobla IV i Za Murami, stanęło łącznie 27 donic z trzema kompozycjami ziół.

W 27 donicach zasadzono rośliny lecznicze i te, które można wykorzystać w kuchni lub aromaterapii. Każdy, kto ma ochotę, może przyjść i poczęstować się plonami.

Czy miejskie farmy przypadły do gustu mieszkańcom Gdańska? To sprawdzała Ola Szocik. Posłuchaj!

W zestawie kulinarnym rosną m.in. bazylia, lubczyk, mięta, oregano, rozmaryn, tymianek, koper oraz truskawki. W zestawie leczniczym zasadzono szałwię, kalamintę, kilka odmian mięty, hyzop oraz czystek. Trzecia kompozycja zawiera rośliny stosowane w aromaterapii – to m.in. odmiany szałwii i oregano, melisa, lawenda oraz tymianek.

Jak korzystać z miejskich farm? Jakie zioła znajdziemy w donicach? O tym opowiada Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Korzystając z miejskich farm trzeba pamiętać o tym, by nie wyrywać ziół wraz z korzeniami. Należy je natomiast uszczykiwać, co sprzyja wzrostowi roślin.