Żeglujemy po wiedzę w Pomorskiem. Ponad 4,6 mln zł unijnej dotacji dla szkół podstawowych

2021-10-21 8:21
Żeglujemy po wiedzę w Pomorskiem. Ponad 4,6 mln zł unijnej dotacji dla szkół podstawowych
Autor: pomorskie.eu

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej w pomorskich gminach będą realizowane kolejne działania z zakresu edukacji morskiej i żeglarskiej. Chodzi przede wszystkim o organizację dodatkowych zajęć oraz letnich obozów żeglarskich dla uczniów szkół podstawowych, a także szkolenia dla nauczycieli.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył także przedstawicielom ośmiu samorządów symboliczne czeki informujące o dofinansowaniu.

"Bardzo nam zależy, żeby w naszym regionie dzieci i młodzież wiedziały więcej o morzu, jeziorach i żeglowaniu. Wiele cech, które możemy wykształcić przez żeglowanie, jest niezwykle przydatnych w późniejszym dorosłym życiu. Jest to nie tylko posiadanie wiedzy o przyrodzie i nawigacji, ale także współodpowiedzialność za pozostałych członków załogi, za ich życie, zdrowie i bezpieczeństwo, czy też odpowiedzialność i sumienność w realizacji zadań na pokładzie"

– mówił marszałek Mieczysław Struk.

Wsparcie dla uczniów i nauczycieli

Głównym celem wszystkich projektów jest rozszerzenie oferty edukacyjnej szkół podstawowych o zajęcia pozalekcyjne dla uczniów z zakresu edukacji morskiej i żeglarskiej. Wśród nich wymienia się np. szkolenia z nawigacji morskiej z elementami astronomii oraz warsztaty językowe z elementami komunikacji morskiej. Bardzo ważne będą teoretyczne i praktyczne zajęcia żeglarskie połączone z nauką bezpiecznego zachowania się na wodzie. Zaplanowano też letnie obozy żeglarskie oraz wyjazdy edukacyjne, w tym wycieczki do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Akwarium Gdyńskiego czy rejsy statkami połączone ze zwiedzaniem portów.

"Praca na żaglówkach jest przestrzenią, w której uczniowie mają rozwijać swoje kompetencje kluczowe. Będą to m.in., zajęcia prowadzone metodą projektów. Uczniowie sami wymyślą sobie problem i będą się starali rozwiązać go w grupach. Dodatkowo odbędą się praktyczne zajęcia pod żaglami. Dzieci i młodzież nauczą się, jak bezpiecznie zachowywać się na wodzie, a potem wejdą na jednostki pod opieką instruktorów"

– mówi Adam krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Dodatkowo, wśród dzieci i młodzieży promowane i upowszechniane będą zawody związane z gospodarką morską i nadmorskim położeniem regionu. W projektach przewidziano bowiem organizację doradztwa zawodowego dla uczniów, jak również udział w targach pracy oraz wizyty w zakładach pracy i szkołach profilowanych o charakterze morskim. Ze wsparcia skorzystają także nauczyciele, którzy będą mogli podnieść swoje kompetencje w zakresie prowadzenia zajęć i przekazywania wiedzy związanej z edukacją morską.

Projekty będą realizowane do końca grudnia 2022 r. w szkołach podstawowych w 15 pomorskich miastach i gminach. Będą to: Cedry Wielkie, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Kartuzy, Somonino, Żukowo, Kępice, Kolbudy, Przywidz, Pszczółki, Gdańsk, Pruszcz Gdański, Rzeczenica, Czarne oraz Stegna. Z oferty edukacyjnej i szkoleniowej skorzysta tam prawie 2800 dzieci i 200 nauczycieli.

Łączna wartość wszystkich podpisanych umów to ponad 5,43 mln zł, z czego 4,61 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Dotacje z Europejskiego Funduszu Społecznego zostały przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Trzaskowski o pensjach: Nie ma pieniędzy na podwyżki dla wszystkich
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE