Zbliża się 1 listopada. W Gdańsku zachęcają do korzystania z pobocznych wejść na cmentarze

2020-10-23 12:18 Patryk Rosiński
Na cmentarz Srebrzysko można wejść jednym z 15 wejść
Autor: Urząd Miejski w Gdańsku Na cmentarz Srebrzysko można wejść jednym z 15 wejść

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Władze Gdańska wciąż zachęcają do tego, by pozostać w domach lub odwiedzić groby wcześniej. Osoby, które jednak wybiorą się 1 listopada na gdańskie cmentarze, muszą się liczyć m.in. ze zmianami w organizacji ruchu.

Siemianowicki zameczek odzyskał świetność

Władze Gdańska wciąż zachęcają do tego, aby na cmentarze udać się w najbliższy weekend lub w tygodniu poprzedzającym 1 listopada. Mieszkańców namawia się także do korzystania z innych, niż główne wejścia na cmentarze.

- Apelujemy, aby nie korzystać tylko z jednego wejścia, ale z wielu wejść które gdańskie cmentarze posiadają, np. cmentarz Srebrzysko ma ich aż 14. Na podstawie map, zamieszczonych w komunikacji miejskiej, na cmentarzach, zastanówmy się którędy wejść, by jak najszybciej dotrzeć do grobu bliskiej osoby - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju

Tak jak w latach poprzednich, dzień Wszystkich Świętych wiąże się z duża liczbą zmian. Osoby, które jednak wybiorą się 1 listopada na gdańskie cmentarze, muszą się liczyć ze zmianami w organizacji ruchu.

- Już 31 października, czyli dzień przed świętem wprowadzimy zmiany na ul. Starej Słowackiego, od ul. Trawki do Słowackiego wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy i pojawi się możliwość parkowania w miarę blisko cmentarza - mówi Maciej Cybulski, kierownik Komisji ds. tymczasowych organizacji ruchu drogowego przy Miejskim Inżynierze Ruchu. Posłuchaj:

Posłuchaj jak zmieni się organizacja ruchu 1 listopada przy gdańskich cmentarzach:

Dla osób starszych oraz chorych zorganizowano akcję „Gdańsk pomaga sprzątać groby”. Cel jest jeden – ograniczenie ilości osób szczególnie narażonych na infekcję COVID-19 na cmentarzach, nie odbierając im prawa do troski o groby bliskich.

- Działania rozpoczną się 26 października i potrwają do 6 listopada. W tym czasie wolontariusze będą sprzątali zgłoszone nagrobki oraz zapalą na nich znicze – mówi Paweł Buczyński, wiceprezes zarządu Fundacji Gdańskiej. Posłuchaj:

Posłuchaj w jaki sposób Fundacja Gdańska chce pomóc osobom starszym:

Żeby dokonać zgłoszenia można zadzwonić pod numer telefonu 575 317 781 czynny w godzinach 9.00 -17.00. Zgłoszenia można dokonać również przez stronę internetową gdanskpomaga.pl w zakładce sprzątamy groby. Zgłoszenia można składać do 31.10.2020, a samo uprzątniecie pomnika będzie realizowane sukcesywnie przez 2 tygodnie do dnia 06.11.2020.