Wybory

i

Autor: Wikipedia Commons, Artur Andrzej Wybory 2023 15.10.2023

wybory

Zarobią więcej na wyborach. Kto skusi się na kilkaset złotych?

Państwowa Komisja Wyborcza zwiększyła diety dla członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu. Większość z nich dostanie o 300 złotych więcej. W ubiegłych latach zapełnienie składów w wielu miejscach było trudne, czy pieniądze zachęcą do zaangażowania?

Ile można zarobić w komisji wyborczej?

W każdym obwodzie głosowania w wyborach (tam, gdzie wyborcy mogą zagłosować) powołuje się obwodową komisję wyborczą. Osoby, które w nich zasiadają otrzymują "dietę", odgórnie ustaloną sumę pieniędzy, która zależy od obowiązków jakie pełnią. 

Decyzją Państwowej Komisji Wyborczej, w najbliższych wyborach do Sejmu i Senatu diety dla członków obwodowych komisji wyborczych zostały zwiększone. Ile teraz wynoszą?

Podwyżki w komisjach wyborczych. Ile dostają członkowie KW?

Przewodniczący komisji zarobią 800 zł (dotychczas było to 500 zł), zastępcy przewodniczących 700 zł (dotychczas 400 zł), a członkowie obwodowych komisji wyborczych otrzymają 600 zł diety (dotychczas 350 zł). 

Czym zajmują się osoby wchodzące w skład komisji? Do zadań obwodowej komisji wyborczej należy:

  • przeprowadzenie głosowania w obwodzie
  • czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania
  • ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości
  • przesłanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej.

Czyli cała praca, jaką trzeba wykonać w każdym miejscu, gdzie oddajemy głos w całej Polsce, oraz za granicą. Trzeba przygotować pomieszczenia, karty do głosowania, sprawdzać listy oraz pilnować porządku w trakcie wyborów. Po zamknięciu lokalu wszyscy członkowie komisji biorą udział w liczeniu głosów. Wyniki przekazują dalej.

Kto może zasiadać w komisji wyborczej?

Kandydaci na członków obwodowej komisji wyborczej muszą mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia i mogą zostać zgłoszeni do komisji na obszarze województwa, w którym stale zamieszkują.

W komisji wyborczej nie może zasiadać: kandydat w wyborach, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy i finansowy komitetu wyborczego, urzędnik wyborczy oraz mąż zaufania.

Osoby spokrewnione z kandydatami w wyborach mogą być członkami obwodowych komisji wyborczych, ale wyłącznie w innych okręgach wyborczych, niż okręg, w którym kandyduje osoba z nimi spokrewniona.

Kiedy i jak zgłosić się do komisji wyborczej?

Zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych dokonuje się najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów. Zgłoszenia przyjmuje dana gmina. 

Listen to "Chcę iść na wybory, nie na referendum. Co zrobić?" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE