Wybory parlamentarne 2023

i

Autor: Marcin Gadomski Super Express

Wybory 2023

Zamknięte szkoły 16 października? Minister o scenariuszu na dzień po wyborach 2023

2023-09-21 11:04

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę (15 października). Polacy tego dnia wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Czy tego dnia szkoły będą zamknięte? Wiceminister edukacji Włodzimierz Bernacki potwierdził, że to możliwe w niektórych placówkach.

Wybory 2023 razem z referendum

15 października - w dniu wyborów parlamentarnych - odbędzie się referendum, w którym zostaną zadane pytania: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?", "czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?", "czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" oraz "czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

Głos na wybranych kandydatów będzie można oddać w godzinach 7:00-21:00. Następnie rozpocznie się liczenie głosów. Wstępne wyniki exit poll poznamy tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zwycięzców wyborów zostaną ogłoszeni kilkanaście godzin później.

Czy 16 października szkoły będą zamknięte? Jest komentarz ministra

Pojawiło się sporo informacji odnośnie zamknięcia szkół i odwołaniu zajęć w dniu po wyborach. Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki wypowiedział się na ten temat podczas rozmowy w Radiu Kraków.

Bernacki zaznaczył, że takie działania dotyczą tylko tych szkół, w których rzeczywiście istnieje ryzyko zakłócenia procesu dydaktycznego ze względu na pracę komisji wyborczych i wydłużenie ich pracy do poniedziałku.

W takich przypadkach można zastosować procedurę znaną jako "dzień dyrektorski", która jest opisana w prawie oświatowym. Oznacza to, że dyrektor szkoły, po konsultacji z radą rodziców, radą pedagogiczną oraz samorządem uczniowskim, może zadecydować o wprowadzeniu dnia wolnego. Minister twierdzi, że zamknięcie szkół w związku z tym wydarzeniem będzie stanowiło rzadkie przypadki.

- podaje Onet. 

Minister Bernacki uważa, że zamknięcie szkół nie będzie częstym rozwiązaniem. 

Sonda
Jak sądzisz, czy PiS wygra kolejne wybory?
Pieniądze to nie wszystko Michał Szczerb
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE