Stary cmentarz żydowski w Lelowie

i

Autor: Fotoworkshop4You/cc/pixabay.com Stary cmentarz żydowski w Lelowie

Zamiast kwiatów – kamyki. Cmentarz żydowski w Sopocie ma ponad sto lat

2020-11-02 7:58

"Oto brama do Boga" - taki napis w języku hebrajskim widnieje na bramie najstarszego na Pomorzu cmentarza żydowskiego. Nekropolia, która została założona ok. 1913 roku mieści się w Sopocie. I jak się okazuje - na grobach zmarłych nie kładzie się tutaj kwiatów.

Dekorowanie żydowskich grobów kwiatami jest traktowane za pogański obyczaj. Co więcej - nie służy on zmarłemu, a wyłącznie podkreśla bogactwo jego żyjącej rodziny. Jeśli więc chcemy uczcić pamięć pochowanych na sopockiej nekropolii osób - na ich grobach, zgodnie z tradycją - należy położyć... małe kamyki.

– Na cmentarzu możemy zobaczyć ok. stu nagrobków. W językach m.in.: polskim, jidysz czy niemieckim – mówi Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektor Muzeum Sopotu. – Na cmentarzu można znaleźć tradycyjne macewy jak i uniwersalne formy nagrobków, które wprowadzane były na cmentarzach miejskich, zasymilowanych środowisk żydowskich – dodaje Babicz-Kaczmarek.

W Gdańsku tymczasem, na Szubienicznej Górze, znajduje się zapomniany cmentarz urnowy. W przeszłości, to właśnie tu, dochodziło do egzekucji gdańskich przestępców. 

Zamiast kwiatów, na nagrobkach kładziemy kamyki. Dlaczego? Posłuchaj:
Radom planem zdjęciowym "Orląt"