Zagrożenie zamachu w brukselskim metrze? Groźba napisana po rosyjsku

i

Autor: Merlin Meuris / Reporters Reporters

"8 marca metro zostanie wysadzone". Groźby napisano po rosyjsku

2023-03-08 12:30

Belgijskie media informują o zagrożeniu atakiem terrorystycznym w metrze. Osoba posługująca się językiem rosyjskim wysłała w ostatnim czasie dwie wiadomości do Komisji Europejskiej wyrażając niezadowolenie z polityki UE i grożąc przeprowadzeniem eksplozji. KE zawiadomiła policję.

Rzeczniczka policji federalnej An Berger, cytowana przez "7sur7" potwierdziła informację o groźbach. 

Rzeczywiście przekazano nam zeszłej nocy e-mail informujący o zagrożeniu atakiem wymierzonym w brukselskie metro. Natychmiast potraktowaliśmy zagrożenie bardzo poważnie i przeprowadziliśmy dokładne przeszukania (stacji), podczas których nie znaleziono niczego podejrzanego. Dziś czujność jest wciąż wzmożona

- wyjaśniła.

Belgijska policja traktuje groźbę bardzo poważnie

Jak poinformował "Le Soir", policja wychodzi z założenia, że groźba jest mało wiarygodna, biorąc pod uwagę poziom precyzji, z jaką została sformułowana, ale mimo to traktuje ją bardzo poważnie.

Według raportu służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Komisji Europejskiej, do którego dotarli dziennikarze "Le Soir", w ostatnim czasie z instytucją tą dwukrotnie kontaktowała się e-mailowo osoba posługująca się językiem rosyjskim. Pierwszy mail z 16 lutego nie zawierał niczego niepokojącego. Drugi, wysłany 3 marca brzmiał:

„Ponieważ UE kontynuuje agresywną politykę, chciałbym ostrzec przed początkiem masowych ataków terrorystycznych na terytorium UE". Zapowiadał "eliminację LGBT i innych mniejszości" oraz ataki na głowy państw i rządów. Wiadomość kończyła się konkretną groźbą: "8 marca metro w Brukseli zostanie wysadzone w powietrze między (stacjami) Yser i Rogier".

Brukselska prokuratura wszczęła śledztwo w celu ustalenia autora (-ów) groźby zamachu bombowego.

Potężny pożar pod Wrocławiem. Płonęło składowisko akumulatorów i baterii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE