Uniwersytet Morski

i

Autor: Uniwersytet Morski w Gdyni

Za nami I Morski Festiwal Nauki na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

2021-12-07 17:00

Pokaz musztry, symulacje sterowania statkiem, ale też wykłady o zdrowych koktajlach i produkcji miodu. Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni dziś i jutro odbywa się Pierwszy Morski Festiwal Nauki. W tych dniach uczelnia otwiera się na przedszkola, szkoły podstawowe i średnie z całego Pomorza.

- Uniwersytet Morski w Gdyni otwiera swoje laboratoria, swoje pracownie, swoje symulatory. Były zajęcia z ceremoniału morskiego, mieliśmy zajęcia z kompanią reprezentacyjną, mamy otwarty symulator na wydziale elektrycznym, na wydziale nawigacyjnym i wiele, wiele więcej atrakcji - relacjonuje Michał Kołodziejczak z zespołu ds. promocji uczelni, koordynator festiwalu.

- Naszą Salę Tradycji zwiedzały dzieci, które pytają o wszystko. Oglądały eksponaty chodząc z lupkami w rączkach. Wszystkim dzieciom również wspominamy o ceremoniałach morskich, oczywiście w inny sposób, w nieco innej formie - tłumaczy Joanna Stasiak, kustosz Sali Tradycji.

- Dowiedziałem się dziś tego, że są bandery. Każda jest inna, bandera banderze nierówna. I te bandery można wywiesić na różnych statkach, na przykład handlowych, albo wojennych - opowiada licealista z Wejherowa.

- Nauczyliśmy się wykonywać musztrę. Też dowiedzieliśmy się kilku podstawowych zasad jak zachowywać się mając na sobie mundur - zachwyca się licealistka.

- Dzieciakom się najbardziej miód podobał. Dzieci uczyły się o tym jak powstaje miód, jak zarządza się pszczołami w ulu. Potem próbowały ten miód i to w ogóle było chyba najlepsze co je spotkało - mówi Maciej Antonowicz z kompanii reprezentacyjnej.

Pierwszą edycję Morskiego Festiwalu Nauki, pierwszego dnia odwiedziło łącznie kilkanaście szkół i przedszkoli. Drugiego dnia liczba gości była podobna. A całe wydarzenie odbyło się w przeddzień 101. urodzin uczelni.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE