Z XVIII-wiecznych organów znów popłynie muzyka! „To instrument na skalę europejską”

2020-02-24 13:44
Łączny koszt renowacji organów to ponad 4 mln zł.
Autor: Dominika Bakura

Po raz pierwszy po II wojnie światowej zabrzmi z nich muzyka! Po prawie trzech latach zakończyła się renowacja bocznych organów w Kościele św. Jana w Gdańsku. Możliwości tego XVIII-wiecznego instrumentu gdańszczanie będą mogli usłyszeć podczas dwóch koncertów - 6 i 7 marca.

- Artyści będą grali muzykę klasyczną komponowaną w tym czasie, kiedy te organy powstały. Poczujemy się więc jak parafianie w ówczesnym kościele parafii luterańskiej, która tutaj się mieściła. Będzie to rok 1761, może 1762 - mówi Iwona Berent, kierownik biura odbudowy kościoła św. Jana z Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

- Poczujemy się jak ówcześni parafianie – zapowiada koncert Iwona Berent, kierownik biura odbudowy kościoła św. Jana. Posłuchaj:

Organy składają się z instrumentu, czyli piszczałek i prospektu, czyli ozdobionej rzeźbami szafy. Ten drugi element udało się stworzyć z ponad 98 proc. oryginalnych elementów, bowiem całość pod koniec wojny, wywieziona została na Żuławy i dobrze ukryta.

- Instrument niestety uległ zniszczeniu. Nie został wywieziony. Ale był doskonale opisany w literaturze przedmiotu, dzięki czemu mogliśmy go odtworzyć niemal w 100 proc. – mówi Iwona Berent. - Nawet materiały są takie jak przed wiekami. Zarówno drewno, jak i skóry i inne elementy – dodaje przedstawicielka Nadbałtyckiego Centrum Kultury. 

- Instrument udało się odtworzyć prawie w 100 proc. – mówi Iwona Berent. Posłuchaj:

Próby do premierowego koncertu trwają już od miesięcy. Samo strojenie organów zajęło… blisko 90 dni.

- Strojenie 1846 piszczałek pogrupowanych w 30 głosów trwało od lipca do listopada. Zadania podjął się organmistrz z Łotwy – dodaje kierownik biura odbudowy kościoła św. Jana.

Łączny koszt renowacji organów to ponad 4 mln zł. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE