Z tego Polacy zrezygnują w Święta.  Ceny zmuszają nas do oszczędzania

i

Autor: pixabay

Twoje finanse

Z tego Polacy zrezygnują w Święta. Ceny zmuszają nas do oszczędzania

2023-12-04 8:25

Ceny w sklepach nie odpuszczają, a zwłaszcza w okresie świątecznym idą mocno w górę. Zapewne już w grudniu zobaczymy znacznie wyższe kwoty na półkach sklepowych. Polacy będą oszczędzać? Na czym? Przeczytajcie!

Im bliżej Święta Bożego Narodzenia, tym ceny w sklepach są wyższe. Ta zależność widoczna się co roku. Wszystko wskazuje na to, że również w tym roku tak będzie. Zdrożeją nie tylko produkty spożywcze, ale także zabawki, sprzęt elektroniczny czy biżuteria, czyli towary, które możemy dać w prezencie. To zmusza nas do oszczędności. Na czym zaoszczędzimy najbardziej?

33 proc. konsumentów będzie oszczędzać na produktach spożywczych. To oznacza, że święta będą skromniejsze u 1/3 rodzin? To nie jest główny powód, wyjaśnia Dominika Grusznic-Drobińska, director marketing & consumer intelligence w GfK – an NIQ Company na łamach portalu „Dla handlu”:

Badani deklarują dużą ostrożność i zapowiadają rozsądne zakupy, jednak przyczyna takiego stanu rzeczy nie jest do końca oczywista. Zamiast aspektu finansowego jako główny powód mniejszych zakupów wskazujemy chęć ograniczenia zmarnowanego jedzenia. Decyduje zatem poczucie odpowiedzialności, a nie wyłącznie stan naszych portfeli.

Jednak nie tylko na żywności oszczędzamy. Polacy zwracają uwagę także na odzież, obuwie i dodatki – 42 proc., rozrywkę poza domem – 38 proc, energia elektryczna – 36 proc. Ogólnie oszczędzać planuje aż 60 proc. Polaków, szczególnie w okresie świątecznym i zbliżającym się Black Friday, gdzie można znaleźć niemałe promocje.

Pierwsza choinka w Trójmieście już świeci. Jest ogromna!

Pomorskie. Odwiedziłam knajpę Harry'ego Pottera w Gdańsku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE