Zbrodnia sprzed lat

Z pomorskiego Archiwum X. 26 lat temu zabił listonosza. Może spędzić resztę życia w więzieniu

2023-04-16 19:37

Przez 26 lat zabójca listonosza chodził na wolności. Jednak teraz, dzięki współpracy funkcjonariuszy z pomorskiego Archiwum X i Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, udało się rozwikłać sprawę z 1997 roku. Kryminalni z udziałem policyjnych kontrterrorystów zatrzymali 52- letniego mężczyznę. W prokuraturze mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa i decyzją sądu zastosowano wobec niego trzymiesięczny areszt.

W maju 1997 roku do dyżurnego gdańskiej Policji wpłynęło zgłoszenie od przypadkowego przechodnia o tym, że w bagażniku samochodu leżą zwłoki mężczyzny. Na miejsce od razu skierowano policjantów. Okazało się, że mężczyzna, który zginął od postrzału z broni, był listonoszem i ukradziono mu kilkanaście tysięcy złotych.

Przesłuchano wtedy wielu świadków i przeprowadzono szereg czynności, ale nie udało się rozwikłać tej sprawy. Postępowanie przygotowawcze zostało umorzone w grudniu 1997 roku z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa.

Śledczy i prowadzący tę sprawę prokurator nie zapomnieli o zabójstwie listonosza. W lipcu 2021 r. śledztwo zostało podjęte z umorzenia przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Policjanci, pod nadzorem prokuratury, jeszcze raz przeanalizowali dowody i wytypowali szereg kolejnych osób, które mogły mieć związek z przestępstwem.

Dzięki nagłośnieniu sprawy w mediach, do funkcjonariuszy trafiły informacje, które były drobiazgowo analizowane. Pod uwagę wzięto również sprawy serii napadów na listonoszy, do których dochodziło w Trójmieście na początku lat dwutysięcznych. Dodatkowo, przeprowadzono szereg czynności procesowych z jednoczesnym wykorzystaniem nowoczesnych metod badawczych. Doprowadziły one policjantów i prokuratora do 52- letniego mieszkańca Gdańska, którego podejrzewali o tę zbrodnię. Mężczyzna w przeszłości odbywał karę więzienia w związku z napadami na listonoszy, do których dochodziło w latach 2002-2003.

30 marca tuż przed godziną siódmą do mieszkania gdzie znajdował się podejrzany, z udziałem policyjnych kontrterrorystów, weszli śledczy i kryminalni z Archiwum X. Dzięki policjantom i prokuratorowi zebrano dowody, które dały podstawy do postawienia zarzutu 52- latkowi. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Za zabójstwo grozi mu kara dożywocia.

Złodziej i wandal ze Starogardu Gdańskiego zatrzymany. Jego "popisy" zarejestrowała kamera
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE