Bezdomni

i

Autor: Pixabay.com

Wsparcie dla osób bezdomnych w okresie zimowym. Gdynia: Miejsca w noclegowniach, ciepłe posiłki

2021-11-17 8:13

Miejsca w noclegowniach, schroniskach i ogrzewalni, a także specjalne patrole. W Gdyni osoby bezdomne mogą liczyć na pomoc - szczególnie teraz, gdy temperatura na dworze spada poniżej zera. – Są z nami medycy, oferujemy też ciepłe posiłki – mówi Beata Świątek-Soldat, zastępca kierownika Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS.

Wszelkie sprawy związane z pomocą osobom bezdomnym na terenie miasta koordynuje Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. Wszyscy, którzy się tam zgłaszają, mogą otrzymać kompleksową pomoc, m.in: schronienie, posiłek, zasiłek celowy, poradę prawnika. Mają także okazję wziąć udział w programach dających szansę wyjścia z bezdomności.

– Centrum mieści się przy ul. Zygmunta Działowskiego 11. Jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7:45–15:45. Dane kontaktowe to: tel. 58 662 00 11, e-mail: bezdomnosc@mopsgdynia.pl – podkreśla Beata Świątek-Soldat. 

Gdynia dysponuje jednym schroniskiem dla osób bezdomnych oraz noclegownią i ogrzewalnią. Poza tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podpisał umowę z 9 schroniskami na terenie Trójmiasta i poza nim, do których w razie potrzeby są kierowani bezdomni.

– Jako streetworkerzy idziemy „w miasto”. Tam rozmawiamy z wieloma osobami, dostarczamy ciepłe posiłki; gdy ktoś wyrazi chęć możemy go zawieźć do noclegowni – mówi Maciej Kruszyński, streetworker.

– Wyjście z bezdomności jest możliwe – dodaje Beata Świątek-Soldat. – Od 2015 roku z sukcesem jest realizowany tzw. plan „Utrecht”. Projekt wykorzystuje elementy metody „housing first”, która w pierwszej kolejności koncentruje się na zapewnieniu osobie bezdomnej bezpiecznego miejsca pobytu. Chodzi np. o wynajęcie mieszkania czy pokoju, którego koszty są dofinansowane przez MOPS. To warunek niezbędny do dalszych działań, który zakłada intensywną pracę w kierunku aktywizacji zawodowej, optymalizacji opieki i włączenia osób bezdomnych w życie społeczne – tłumaczy urzędniczka.

Dzięki temu programowi, w ciągu 6 lat, 256 osób zamieszkało w wynajętych pokojach lub mieszkaniach, z tego 87 osób usamodzielniło się całkowicie i nie korzysta ze wsparcia.