Wóz strażacki i park linowy. Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego w Gdyni

2020-06-29 8:03 Dominika Bakura
Gdynia: Tłumy na bulwarze. Powrócą zakazy?
Autor: Marcin Gadomski

Park linowy, skatepark w Parku Kilońskim i nowy wóz strażacki! Te i ponad sto innych projektów wybrali gdynianie w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Łączny koszt realizacji wszystkich pomysłów wyniesie prawie 11 mln zł.

– Gdynianie wybrali 116 projektów dzielnicowych oraz jeden projekt miejski. Milion złotych trafi do Ochotniczej Straży Pożarnej Wiczlino, która zakupi za to nowy wóz ratowniczy – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Wybrany do realizacji projekt dzielnicowy o największej wartości to „Budowa nowoczesnego boiska piłkarskiego z syntetyczną trawą – na terenie po byłych ogródkach działkowych przy II MPS i Wielkokackiej na Witominie” (526 200 zł).

Co ciekawe - w żadnej z dzielnic nie wykorzystano w pełni przeznaczonych dla niej funduszy. Najwięcej środków do „przepisania” na kolejny Budżet Obywatelski pozostało na Chwarznie – Wiczlinie (277 267 zł), najmniej – na Leszczynkach (1100 zł). 

Na jakie projekty w tym roku postawili gdynianie? Posłuchaj:

Mimo trwającej pandemii i ograniczonych możliwości głosowania - frekwencja była zadowalająca.

– Ogólna frekwencja wyniosła 12,66 proc., co oznacza, że głosowało 28 943 mieszkańców miasta. Dla porównania w zeszłym roku głosowało 32 263 tys. mieszkańców, czyli 13,51 proc. gdynian – dodaje Michał Guć. 

– Frekwencja była bardzo zbliżona do ubiegłorocznej – mówi wiceprezydent Gdyni. Posłuchaj:

Najwyższą frekwencję w Budżecie Obywatelskim zanotowano na Małym Kacku - ponad 32 proc. Oznacza to, że swój głos oddał tam co 3 mieszkaniec.