Woda w Bałtyku ma niepokojący kolor. Czy to sinice? Czy możemy wejść do takiej wody?

i

Autor: www.se.pl

Woda w Bałtyku ma niepokojący kolor. Czy to sinice? Czy możemy wejść do takiej wody?

2021-06-09 18:10

 "Woda ma kolor żuru" – tak sytuację nad Bałtykiem komentują turyści. Mieszkańcy i ci, którzy często latem odwiedzają Pomorze wiedzą, co to. Niektórzy zastanawiają się, czy to sinice. Poniżej wyjaśniamy i tłumaczymy to zjawisko.

Od kilku dni odpoczywający w Gdańsku plażowicze przyglądają się morskiej wodzie ze sporą dozą nieufności. Niewiele osób decyduje się na zamoczenie stóp w miejscach, gdzie wyraziste zabarwienie jest najbardziej widoczne. Spacerowicze częściej wybierają natomiast deptak niż trasę plażą przy samym brzegu. Czym jest to spowodowane?

Powodem niecodziennego wyglądu wody jest nic innego jak silne pylenie drzew sosnowych. Pyłki, które są problem dla alergików, ale także kierowców, bo osiadają także na autach, docierają i do Zatoki Gdańskiej. Fale spychają je do brzegu, gdzie tworzą nieestetyczne skupisko.

Woda w Bałtyku ma niepokojący kolor. Czy to sinice? Czy możemy wejść do takiej wody?

Jeśli temperatura wody nie stanowi dla Was problemu, możecie bez stresu zanurzyć nogi w Bałtyku, nie martwiąc się "kolorem żuru" odstraszającym część plażowiczów. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy w pobliżu nie występują sinice.

Latem w wodach Morza Bałtyckiego bardzo często pojawiają się zakwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody, przenoszone przez wiatr i prądy morskie. Z tego powodu czasowo zamykane są niektóre kąpieliska. Decyzje o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy poszczególnych stacji Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

W przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sztorm na Bałtyku. Jak wygląda sytuacja na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE