Weekendowe kontrole w Sopocie. Szereg mandatów za nie przestrzeganie zasad i obostrzeń

2020-08-10 15:03 Patryk Rosiński
W weekend Sopot przeżywa oblężenie turystów
Autor: pixabay.com W weekend Sopot przeżywa oblężenie turystów

W okresie wakacyjnym Sopot przeżywa oblężenie turystów. Największą ich ilość można oczywiście zauważyć podczas weekendów. Od piątku 7 sierpnia do niedzieli 9 sierpnia w mieście miały miejsce zwiększone niż zwykle kontrole i patrole. W ich wyniku nałożono łącznie 167 mandatów na kwotę prawie 15 tysięcy złotych.

Miniony weekend między 7 a 9 sierpnia był czasem zwiększonych kontroli m.in. sopockiej Straży Miejskiej. Na celowniku byli kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego, a także osoby nieprzestrzegające obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania koronawirusa. Wyniki pokazują, że wciąż sporo osób nie stosuje się do przyjętych zasad, a Straż Miejska podkreśla, że skończył się czas upominania.

- To kolejny bardzo pracowity weekend dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej.  Podczas tego weekendu nałożyliśmy 167 mandatów z tego aż 43 mandaty za niestosowanie się do przepisów covid. Skontrolowaliśmy 81 placówek: barów, restauracji i sklepów, niestety nie wszyscy przedsiębiorcy dostosowują się do przepisów. Skończyliśmy już pouczanie, teraz będziemy nakładali mandaty. W kolejne weekendy również będziemy przeprowadzali podobne kontrole, zresztą nie tylko w weekendy, również w pozostałe dni tygodnia. Zwracamy uwagę na nieprawidłowe parkowanie – tych zgłoszeń od mieszkańców jest najwięcej. Za wykroczenia te będziemy bezwzględnie karać mandatami – zapowiada Tomasz Dusza Komendant Straży Miejskiej w Sopocie.

Statystyki za weekend 7-9 sierpnia prezentują się następująco:

Legitymowano – 205

Pouczenia – 44

Nałożone zostały mandaty – 167 na kwotę 14.800 zł , w tym:

- 58 drogowych

- 109 porządkowych w tym 43 zw. z COVID -19

Blokady - 63

Dyspozycja odholowania pojazdu  - 4

Kontrole placówek (sklepy, bary restauracje) z uwagi na COVID-19 – 81

Kontrola miejsc zagrożonych - 472

- Wszystkich zapraszamy do Sopotu ale prosimy by nasi goście zachowywali się zgodnie z obowiązującym prawem, w zgodzie z normami, które chcemy wprowadzić w Sopocie - kulturalnego i zdrowego wypoczynku. W ten weekend funkcjonariusze Straży Miejskiej oprócz zwykłych, codziennych obowiązków związanych z utrzymaniem porządku, kontrolą prawidłowego parkowania, wspólnie z Policją i Sanepidem, przeprowadzili wspólną akcję sprawdzając jak ludzie się zachowują wobec przepisów covid. Szczególnie dotyczyło to miejsc gdzie ludzie się grupują: wieczorami na plaży, w klubach oraz dyskotekach – które mimo zakazu funkcjonują. Apelujemy do wszystkich żeby korzystali z plaży, terenów zielonych, z ulic ale zachowywali dystans społeczny, nie spożywali alkoholu w miejscach niedozwolonych i by nie korzystali z klubów nocnych, które mogą być miejscami zakażeń. Do turystów apelujemy o rozsądek ze względu na ich zdrowie, ale również z uwagi na zdrowie mieszkańców Sopotu – komentuje Jacek Karnowski prezydent Sopotu. 

 Statystykę za weekend 7-9 sierpnia podało także Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Sopocie:

-  poszukiwania 4 dzieci, które zgubiły się na plaży

- w poniedziałek 10 sierpnia podczas porannego wspólnego patrolu WOPR i SM grupa 7 osób została wyproszona z plaży – pili alkohol (udali się na plażę prosto z pociągu). Od początku lipca, kontrole plaży połączonych służb WOPR i SM, odbywają się codziennie.

Komunikat dotyczący weekendowych działań wydała także Komenda Miejska Policji w Sopocie:

Od piątku do niedzieli (7-9.08.2020 r.) policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie wspólnie z funkcjonariuszami z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku, strażnikami miejskimi i pracownikami sanepidu prowadzili na ulicach kurortu kolejne już wzmożone działania, których celem było ograniczenie tej negatywnej i niezgodnej z przepisami tendencji. Pod lupę zostały wzięte zwłaszcza kluby i lokale nocne, rejon pasa nadmorskiego oraz deptaki. W trakcie działań policjanci przeprowadzili 239 interwencji i ukarali mandatami 97 osób za różne wykroczenia. Podczas 3-dniowej akcji funkcjonariusze zwrócili uwagę ponad 250 osobom naruszającym przepisy sanitarne, ukarali mandatami 17 osób za łamanie wprowadzonych obostrzeń, a kolejne 33 osoby pouczyli. W trakcie działań funkcjonariusze skontrolowali również 48 pojazdów komunikacji zbiorowej.

W trosce o bezpieczeństwo szczególny nacisk podczas działań położono na kwestię bezpieczeństwa w klubach i lokalach nocnych znajdujących się w centrum Sopotu. W piątkową noc sopoccy funkcjonariusze wspólnie z pracownikami sanepidu skontrolowali lokale znajdujące się na ul. Bohaterów Monte Cassino. Podczas tych kontroli w dwóch klubach stwierdzono uchybienia i pracownicy sanepidu nałożyli mandaty. W jednym z tych lokali policjanci potwierdzili również, że jest prowadzona dyskoteka i w związku z rażącym naruszeniem obostrzeń przekażą materiał pracownikom sanepidu celem nałożenia kary na ten lokal. W sobotnią noc policjanci z komendy miejskiej ponownie weszli do sopockich lokali i w jednym z nich, który kontrolowany był dobę wcześniej i ukarany mandatem, funkcjonariusze ponownie ujawnili szereg nieprawidłowości. Sopoccy policjanci stwierdzili, że w lokalu oprócz nieprzestrzegania dystansu i braku zasłonięcia twarzy, osoby tańczą oraz jest w nim o wiele więcej osób, niż powinno być zgodnie z wprowadzonymi obostrzeniami. Policjanci prowadzą już w tej sprawie czynności, a zebrany w sprawie materiał dowodowy przekażą sanepidowi celem ukarania lokalu za rażące naruszenie przepisów związanych z walką z koronawirusem.

 

Zwiedzanie Torunia powinniśmy rozpocząć w sercu miasta

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.