Zaćmienie Słońca

i

Autor: Pixabay

We wtorek 25.10 będzie można oglądać częściowe zaćmienie słońca. Na Górze Gradowej stanie specjalny teleskop

2022-10-20 18:15

Częściowe zaćmienie słońca będzie widoczne we wtorek 25.10 w godzinach południowych. Na Górze Gradowej stanie specjalny teleskop, dzięki któremu zobaczycie w bezpieczny sposób to niesamowite zjawisko. Dodatkowo na miejscu będziecie mieli okazję porozmawiać z astronomkami i obejrzeć transmisję na żywo z obserwatoriów w całej Polsce

Kiedy i gdzie będziemy mogli zaobserwować częściowe zaćmienie słońca

Częściowe zaćmienie słońca w Gdańsku zacznie się we wtorek 25.10 o godzinie 11:11, a zakończy o 13:27. W fazie maksymalnej, czyli o 12:18, zasłonięte zostanie ponad 40% tarczy Słońca. 

Od 11:00 na Górze Gradowej w Gdańsku będziecie mieli możliwość przyjść i w bezpieczny sposób obserwować częściowe zaćmienie słońca. Na głównym placu zostanie wystawiony specjalny słoneczny teleskop, który w bezpieczny sposób pozwoli na obserwacje tego zjawiska. Oprócz tego prowadzona będzie transmisja na żywo z obserwatoriów  z całej Polski. Dzięki temu będziecie mieli okazja na to samo wydarzenie popatrzeć z różnych perspektyw, za pomocą różnych sprzętów i filtrów. Przy transmisji na żywo głos zabiorą  eksperci z partnerskich obserwatoriów i astronomki z Hevelianum.

Jak powinno się obserwować słońce?

Jeżeli chcemy obserwować słońce na własną rękę, to powinniśmy się do tego dobrze przygotować. Konieczne jest kupienie specjalnych filtrów do naszych teleskopów, tak aby oczy pozostały chronione. W innym wypadku możemy narazić się na choroby oczu, a nawet stracić wzrok.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE