W pomorskich szkołach brakuje niemal 250 nauczycieli

2021-10-14 19:00
nauczyciel
Autor: pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciele poszukiwani! Minęło półtora miesiąca od początku roku szkolnego, a w pomorskich szkołach nadal brakuje prawie ćwierć tysiąca pedagogów. Tracą na tym uczniowie, bo lekcje są odwoływane. Dotyczy to zarówno szkół zawodowych, podstawowych jak i przedszkoli.

- Gdyńskie szkoły również borykają się z problemami kadrowymi dotyczącymi nauczycieli. Poszukiwani są głównie nauczyciele wychowania przedszkolnego, przedmiotów zawodowych i specjaliści, na przykład psycholodzy. Wszelkie ogłoszenia o pracę zamieszczane są na stronie kuratorium oświaty. W tej chwili widnieje tam około 35 ogłoszeń, które dotyczą właśnie samej Gdyni - informuje Małgorzata Omachel-Kwidzińska z gdyńskiego magistratu.

W Gdańsku liczba wakatów jest zdecydowanie większa. - Na koniec września w gdańskich szkołach odnotowaliśmy niespełna 260 wakatów pedagogicznych. Początek roku szkolnego jest zawsze specyficznym okresem, gdyż najczęściej w tym właśnie czasie napływają do szkół orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Tym samym konieczne jest dodatkowe wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, które generuje dodatkowe wakaty - tłumaczy Patryk Rosiński z urzędu miasta w Gdańsku.

Do 10 września wakatów było ponad 300, tak więc w tej chwili ta liczba spadła. Urzędnicy podkreślają, że nie otrzymują sygnałów o zagrożeniach w realizacji podstawy programowej w związku z brakami kadrowymi. Dodajmy jeszcze, że do gdańskich szkół powróciło w tym roku 370 emerytowanych pedagogów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE