Olaf Grodzicki

i

Autor: Dominika Bakura

Uratował życie zaplątanemu w liny kitesurferowi. Olaf Grodzicki: „Holowałem go do brzegu na własnych plecach”

2022-10-11 13:02

Holował go do brzegu na własnych plecach! Olaf Grodzicki, gdyński licealista i żeglarz, pod koniec września uratował życie zaplątanemu w liny kitesurferowi. Podjęta przez 16-latka akcja ratunkowa była bardzo niebezpieczna. We wtorek bohaterską postawę nastolatka docenili prezydenci Gdyni i Sopotu.

- Wiele zawodów miałeś pewnie w życiu. Ale te były chyba tymi najważniejszymi - mówił podczas spotkania z Olafem i jego rodzicami, prezydent Sopotu, Jacek Karnowski.

Włodarz Sopotu wraz z prezydentem Gdyni nagrodzili młodego żeglarza. - Oprócz drobnych upominków, wręczamy ci także nagrodę finansową. Byś nadal mógł trenować, realizować swoją pasję - dodał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. 

Olaf Grodzicki

i

Autor: Dominika Bakura

Sytuacja, podczas której bohaterską postawą wykazał się gdynianin, miała miejsce w Lubiatowie pod koniec września. Olaf dostrzegłszy znajdującego się w niebezpieczeństwie człowieka jak najszybciej dopłynął do niego na desce windsurfingowej, a następnie zmagając się z falami otwartego morza przez kilkaset metrów holował go do brzegu na własnych plecach.

- Fale były niezwykle wysokie. Miały nawet trzy metry wysokości. Było mi bardzo ciężko - relacjonował podczas spotkania licealista. - Gdy dopłynąłem z nim do plaży, musieliśmy jak najszybciej wyplątać go z lin. Inaczej te mogłyby go porwać w górę. Tu na szczęście pomógł mi tata, który zauważył całą sytuację. Rozcięliśmy liny; mężczyzna był wycieńczony - dodał Olaf.

- To sukces mojego syna. Nie przypisuje tu sobie żadnych zasług. To dzięki jego postawie ten mężczyzna żyje. Jestem z niego dumny. To był najcięższy test w jego życiu i zdał go absolutnie na sto procent - mówił Wojciech Grodzicki, tata Olafa.

Olaf Grodzicki jest uczniem III klasy III LO w Gdyni i zawodnikiem Sopockiego Klubu Żeglarskiego. Na desce pływa od jedenastu lat. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE