Szable MMW

i

Autor: Henryk Nagrodzki / MMW

Unikatowe szable trafiły do zbiorów gdyńskiego Muzeum Marynarki Wojennej

2021-12-26 12:00

Nowe eksponaty w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni! Tuż przed świętami muzealne zbiory wzbogaciły się o dwie wyjątkowe szable, które należały do oficerów Marynarki Wojennej z okresu międzywojennego. Udało się je odkupić od anonimowego polskiego kolekcjonera.

- Pierwsza z nich należała do kontradmirała Jerzego Świrskigo. Ona jest datowana na 1 stycznia 1931. Ta szabla jest oczywiście certyfikowana, oryginalna, jest to sprawdzone przez ekspertów. Upamiętnia ten moment, kiedy komandor Świrski został admirałem. Druga należy do Zbigniewa Przybyszewskiego. Był on dowódcą i jednym z bohaterów września 1939 roku - wyjaśnia Aleksander Gosk, wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej.

Obie szable są w stanie idealnym. - Nie wymagają żadnych prac konserwacyjnych. Po zmianie wystawy czasowej my te nabytki nowe będziemy pokazywać, zaaranżujemy jakąś specjalną wystawę, bo warto się tym pochwalić, jako że z jednej strony szabla jako ten atrybut rycerskości, jest takim bardzo efektownym elementem munduru. A poza tym są to bardzo wyjątkowe postacie - dodaje wicedyrektor obiektu.

Nowe nabytki w ekspozycji muzeum pojawią się mniej więcej w połowie stycznia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE