10 najbiedniejszych gmin w województwie pomorskim. To tutaj nie żyje się najlepiej!

i

Autor: pixabay

Ranking

Oto 10 najbiedniejszych gmin w województwie pomorskim! Tu bieda aż piszczy

Ministerstwo Finansów opublikowało raport, w którym przedstawia najbiedniejsze i najbogatsze gminy w Polsce. Przyjrzeliśmy się tym najbiedniejszym. Wiele miejscowości z Pomorza może być ogromnym zaskoczeniem! Zestawienie znajdziesz w naszej galerii.

Kleszczów w woj. łódzkim pozostaje najbogatszą gminą w Polsce - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Z kolei najniższe wpływy z podatków odnotowała gmina Potok Górny w woj. lubelskim.

Z opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wskaźnikach dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin wynika, że liderem pod względem dochodów w 2022 roku jest gmina wiejska Kleszczów. Na jednego mieszkańca przypadło tam 29 704 zł.

Więcej o najbogatszych gminach w województwach pomorskich tutaj

Najbiedniejsze z gmin

Najbiedniejszą gminą w Polsce jest Potok Górny w woj. lubelskim. Z dochodami w wysokości 524 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca gmina zajmuje 2477. miejsce w zestawieniu. Wśród gmin o najniższych dochodach znalazły się ponadto: Przytuły w woj. podlaskim (559 zł) i Turośl w woj. podlaskim (586 zł).

Podstawę tych prognoz, służących do obliczenia tzw. janosikowego, stanowią dane o dochodach podatkowych gmin za 2020 r. Chodzi m.in. o dochody z tytułu opłat (np. eksploatacyjnej) i podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego, a także udziały we wpływach z CIT i PIT.

Otrzymanie subwencji lub ewentualna wpłata do budżetu państwa jest wynikiem różnicy wpływów podatkowych na jednego mieszkańca w danej jednostce oraz średniej dla kraju, która wynosi 2 122 zł. Poniżej tej średniej znalazło się 2037 na 2477 gmin w Polsce.

Wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT stanowią jedynie część dochodów gmin. Ponadto zaliczają się do nich dochody ze sprzedaży majątku, subwencje, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Biały wilk uchwycony w Pomorskiem. Dopadł ofiarę na oczach kamery
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE