10 najbiedniejszych gmin w województwie pomorskim. To tutaj nie żyje się najlepiej!

i

Autor: pixabay

Ranking

Oto 10 najbiedniejszych gmin w województwie pomorskim! Tu bieda aż piszczy

W opublikowanym przez Ministerstwo Finansów zestawieniu ujawniono, które polskie gminy są najbogatsze, a które zmagają się z biedą. Szczególnie zaskakujące mogą okazać się wyniki dla niektórych miejscowości z Pomorza. Pełne zestawienie prezentujemy w galerii na naszej stronie.

Kleszczów w woj. łódzkim pozostaje najbogatszą gminą w Polsce - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Z kolei najniższe wpływy z podatków odnotowała gmina Potok Górny w woj. lubelskim.

Z opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wskaźnikach dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin wynika, że liderem pod względem dochodów w 2022 roku jest gmina wiejska Kleszczów. Na jednego mieszkańca przypadło tam 29 704 zł.

Więcej o najbogatszych gminach w województwach pomorskich tutaj

Najbiedniejsze z gmin

Najbiedniejszą gminą w Polsce jest Potok Górny w woj. lubelskim. Z dochodami w wysokości 524 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca gmina zajmuje 2477. miejsce w zestawieniu. Wśród gmin o najniższych dochodach znalazły się ponadto: Przytuły w woj. podlaskim (559 zł) i Turośl w woj. podlaskim (586 zł).

Podstawę tych prognoz, służących do obliczenia tzw. janosikowego, stanowią dane o dochodach podatkowych gmin za 2020 r. Chodzi m.in. o dochody z tytułu opłat (np. eksploatacyjnej) i podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego, a także udziały we wpływach z CIT i PIT.

Otrzymanie subwencji lub ewentualna wpłata do budżetu państwa jest wynikiem różnicy wpływów podatkowych na jednego mieszkańca w danej jednostce oraz średniej dla kraju, która wynosi 2 122 zł. Poniżej tej średniej znalazło się 2037 na 2477 gmin w Polsce.

Wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT stanowią jedynie część dochodów gmin. Ponadto zaliczają się do nich dochody ze sprzedaży majątku, subwencje, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Biały wilk uchwycony w Pomorskiem. Dopadł ofiarę na oczach kamery
Listen on Spreaker.