zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Zdrowie

To ważna informacja dla rodziców! W końcu są dostępne za darmo również w Polsce!

To wyjątkowy prezent od Ministerstwa Zdrowia - takie prześmiewcze komentarze można znaleźć w sieci. Ale czy z takiego podarku będą się cieszyć dzieci? Od 1 czerwca w Polsce bezpłatnie będzie można zaszczepić dzieci przeciwko wirusowi HPV.

Dokładnie od 1 czerwca będzie można w Polsce zaszczepić dziecko przeciwko HPV nie tylko w ramach samorządowych, bezpłatnych programów, ale również w ramach rządowych dofinansowań. Bezpłatnie w Polsce mogą być szczepione dziewczynki i chłopcy.

Szczepienie przeciwko HPV? Co to za choroba?

Szczepiąc przeciwko HPV chronimy się przez zarażeniem wirusem HPV czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. HPV (human papillomavirus – ludzki wirus brodawczaka) to niejednorodny wirus DNA, który wywołuje „brodawczaka”. Znamy niemal 200 typów HPV. Niektóre z nich są wirusami niskiego ryzyka, inne wysokiego ryzyka zmian nowotworowych, takich jak rak szyjki macicy, odbytu, pochwy, sromu, prącia oraz gardła. Tylko typy HPV-16 i HPV-18 powodują około 70% wszystkich przypadków raka szyjki macicy.

Program darmowych szczepień HPV - od kiedy?

Bezpłatne szczepienia ruszają 1 czerwca 2023r. Od 27 maja rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii.

Blisko 2,5 tys. rodziców zadzwoniło już na infolinię 989 zasięgnąć wiedzy o szczepieniach przeciw HPV. Zarejestrowanych na szczepienie mamy prawie 800 dzieci w wieku 12 i 13 lat. Wolnych terminów na dziś jest ok. 6 tys. Pierwsze szczepienia już w czwartek. Chrońmy nasze dzieci

– napisał w poniedziałek na Twitterze szef MZ.

W Polsce do tej pory szczepienia były bezpłatne dla dziewcząt tylko w niektórych samorządach, które zdecydowały się na ich dofinansowanie. O różnicach pomiędzy programami rządowymi i samorządowymi pisaliśmy w artykule Polska goni Europę w szczepieniach przeciw HPV.

Jaką szczepionkę przyjmą dzieci w ramach bezpłatnych szczepień HPV?

Rządowy program, który rozpoczyna się 1 czerwca 2023 roku zakłada dwudawkowy system szczepień. Szczepionki stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami wynosi 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej. 

Kto może się zaszczepić przeciwko HPV?

W programie bezpłatnych szczepień dobrowolnie mogą wziąć udział dzieci w wieku 12 i 13 lat. Ważne jest szczepienie zarówno dziewcząt jak i chłopców - by wirus nie był przenoszony i całkowicie zniknął w populacji. Szczepienia w 2023 r. obejmą dzieci urodzone w latach 2010 i 2011. Wymagana jest zgoda opiekuna lub rodzica. 

Szczepienie zalecane jest w wieku kilkunastu lat, gdyż powinno być wykonane przed rozpoczęciem życia seksualnego. Eksperci podnoszą, że szczepienie przeciw HPV w wieku nastoletnim jest najskuteczniejszą formą profilaktyki. Zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. Dodatkową zaletą jest to, że nastolatkom wystarczy podać tylko dwie dawki szczepionki, zamiast trzech.

Dr n. med. Karolina Frąszczak z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK1 w Lublinie przypomniała, że szczepienie przeciwko HPV zalecane jest wszystkim pacjentkom, bez względu na wiek:

Szczególnie polecamy je pacjentkom, które są w trakcie leczenia chorób przednowotworowych szyjki macicy. Celem szczepienia jest uniknięcie reinfekcji po skutecznym chirurgicznym leczeniu zmian przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy. Obecnie szczepienie dla tej grupy osób refundowane jest w 50 proc. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości szczepienie to będzie bezpłatne właśnie dla tej grupy pacjentek.

Czy szczepienie przeciwko HPV jest obowiązkowe?

Od 1 czerwca 2023 roku szczepienie jest na liście rekomendowanych i bezpłatnych, nie jest obowiązkowe.

Obecnie co roku w Polsce na raka szyjki macicy zapada ok. 3 tys. nowych pacjentek. Jest to trzeci nowotwór narządów płciowych – po trzonie macicy i jajniku. Szczepionka przeciw HPV chroni nie tylko przed rakiem szyjki macicy, ale także przed innymi nowotworami np. pochwy, sromu, głowy i szyi, odbytu i prącia.

Kraje skandynawskie oraz Australia prowadzą programy szczepień nastolatków przeciw wirusowi HPV już od dłuższego czasu. Efekty u nich już widać, statystyki zachorowalności na raka szyjki macicy są znacznie korzystniejsze niż w Polsce

- dodała dr n. med. Frąszczak.

Gadaj Zdrów EXTRA - Szczepienie przeciw krztuścowi u kobiet w ciąży