To pomoże seniorom w zakupach! Studenci Politechniki Gdańskiej opracowali specjalną aplikację

2020-04-03 10:29
senior
Autor: https://www.piqsels.com

W czasie pandemii koronawirusa, wiele starszych osób, które chroniąc swoje zdrowie pozostają w domach, ma trudności ze zrobieniem zakupów. Aplikacja stworzona przez studentów Politechniki Gdańskiej może w szybki sposób połączyć potrzebujących z wolontariuszmi, którzy takie zakupy mogą dostarczyć.

Działanie aplikacji jest bardzo proste. Seniorzy mogą wysłać pod wskazany numer listę zakupów za pomocą sms. Wolontariusze, korzystając ze strony internetowej widzą pojawiające się listy zakupów razem z lokalizacją na mapie. Dzięki temu mogą zrobić zakupy osobom w okolicy, w której aktualnie przebywają.

Twórcy, czyli zespół studentów w składzie: Barbara Klaudel z WETI oraz Aleksander Obuchowski, Mateusz Anikiej, Roman Karski, Bartosz Rydziński z WFTiMS swój pomysł zgłosili w ogólnopolskim hacakotnie Hack the Cirisis: Tech for Good, którego celem było tworzenie rozwiązań pomagających ludziom w radzeniu sobie w trudnej sytuacji stanu epidemii koronawirusa. Do konkursu zgłoszono aż 189 pomysłów z całej Polski. Studenci z Politechniki Gdańskiej zajęli drugie miejsce w kategorii „Izolacja”. Projekt znalazł się w dziesiątce najlepszych rozwiązań.

– Przygotowanie aplikacji zajęło nam 5 dni, czyli dokładnie tyle ile trwał konkurs, do którego się zgłosiliśmy– tłumaczy Aleksander Obuchowski, lider zespołu. – Pomysł podyktowało nam po prostu życie. Sami w tym okresie robiliśmy zakupy dla naszych dziadków i stwierdziliśmy, że chcemy pomóc ludziom, którzy nie maja kogoś z rodziny, do kogo mogliby zwrócić się o pomoc. Na razie to prototyp rozwiązania, przygotowany pod konkurs. Trwają prace by udostępnić aplikację dla szerokiej liczby odbiorców.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE