zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Prawo

To nie są nowe przepisy, a wiele osób o nich zapomina. Sprawdź swoje mieszkanie!

2023-05-29 13:54

Terminy mijają z końcem maja! Niewiele czasu zostało na spełnienie wszystkich formalności. Każdy budynek, zgodnie z polskim prawem musi mieć wykonany roczny przegląd budowlany. Zobacz, o czym musisz pamiętać.

To jedna z dwóch rzeczy o których trzeba pamiętać odpowiadając za stan budynku, w którym mieszkamy. Mówi o tym art. 62 pkt 3 ustawy o prawie budowlanym. Przegląd budowlany to obowiązkowe badanie techniczne. Kto musi je przeprowadzić?

Budowlany przegląd techniczny budynku

Podczas przeglądu specjalista oceni stan techniczny instalacji i konstrukcji. Ocenie podlega budynek, ale też otaczająca infrastruktura: place zabaw, miejsca rekreacji. Badanie zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom budynku. Określa również potrzebę przeprowadzenia konserwacji oraz przyszłych remontów. Obowiązek dotyczy budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m² oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m².

Kto jest odpowiedzialny za wykonanie przeglądu budowlanego?

Odpowiedzialność za badanie spoczywa na właścicielach nieruchomości. Jednak jest pewien wyjątek. Mowa tutaj o zarządcach. Mogą być oni za to odpowiedzialni, jeżeli zawarte zostało to w umowie. Warto zwrócić uwagę czy zarządca dopełnił obowiązku.

Właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek utrzymywać je w należytym stanie technicznym i estetycznym oraz zapewnić wymagania ochrony środowiska, a także nie dopuścić do nadmiernego pogorszenia ich właściwości użytkowych i sprawności technicznej

- czytamy w przepisach.

Zakres przeglądu technicznego budynku obejmuje m.in. badanie stanu technicznego fundamentów, konstrukcji nośnej budynku, instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej, klimatyzacyjnej, systemów przeciwpożarowych oraz stanu dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, a także analizę dokumentacji technicznej budynku.

Kary za brak przeglądu

Za przegląd zapłacimy kilkaset złotych - od 200 zł w górę - zależnie od wielkości i przeznaczenia obiektu.

Kary za brak przeglądu budynku są zróżnicowane i zależą od ustawy lokalnej oraz charakterystyki budynku. Mogą to być kary finansowe lub administracyjne, a także nakazy wykonania przeglądu technicznego pod groźbą kary grzywny.

Gdyński Klub Pokład zrównany z ziemią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE