Punkt pobrań i rejestracji na szybkie testy na koronawirusa będzie się mieścił w terminalu pasażerskim T2

i

Autor: Pixabay Punkt pobrań i rejestracji na szybkie testy na koronawirusa będzie się mieścił w terminalu pasażerskim T2

Testy na koronawirusa na gdańskim lotnisku dla pasażerów przylatujących z zagranicy! Skorzystają z nich od 29 marca

2021-03-15 12:15

Od 29 marca pasażerowi przylatujący z zagranicy będą mogli wykonać na gdańskim lotnisku test antygenowy na obecność koronawirusa. W przypadku negatywnego wyniku, przyjezdni spoza strefy Schengen będą zwolnieni z 10-dniowej kwarantanny w Polsce.

Jak poinformowała w piątek, 12 marca rzecznik prasowa Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Agnieszka Michajłow, punkt pobrań i rejestracji na szybkie testy będzie się mieścił w terminalu pasażerskim T2.

– Chętni pasażerowie będą testowani jeszcze przed kontrolą dokumentów przez Straż Graniczną. Podczas tej kontroli będą musieli okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, który zwolni ich z obowiązku odbywania 10-dniowej kwarantanny w Polsce. Testowane będą osoby dorosłe i dzieci – podała rzeczniczka gdańskiego portu.

Wykonanie testu antygenowego na lotnisku będzie kosztowało 190 zł. Po rejestracji i pobraniu materiału do badań, pasażerowie będą oczekiwali na wynik od 15 do 35 minut.

O testach antygenowych dla pasażerów z zagranicy mówi rzeczniczka gdańskiego lotniska Agnieszka Michajłow

Przy przekraczaniu granicy testować nie muszą się osoby, które mają dokumenty potwierdzające zaszczepienie przeciw SARS-CoV-2 (po dwóch dawkach) oraz fakt przebycia choroby nie dalej niż sześć miesięcy od wjazdu do Polski.

– Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, testom antygenowym na lotnisku nie mogą się poddać podróżujący samolotami z krajów strefy Schengen. Takie testy nie zwalniają bowiem z obowiązkowej kwarantanny. By się zwolnić z izolacji, trzeba zrobić test przed przyjazdem do Polski, podróżujący mają na to nie więcej niż 48 godzin od wyniku testu do wjazdu do kraju. Jeśli tylko przepisy w tym zakresie ulegną zmianie, lotnisko postara się uruchomić testy także dla pasażerów przylatujących ze strefy Schengen – zapowiedziała Michajłow.

Od 25 stycznia na gdańskim lotnisku są wykonywane szybkie testy antygenowe przed odlotem, które są wymagane w podróży m.in. do: Holandii, Norwegii, Szwecji, Danii i Wielkiej Brytanii. W ciągu niecałych dwóch miesięcy skorzystało z nich prawie 5,5 tys. pasażerów. (PAP)

Nowe oficjalne zasady ochrony przed koronawirusem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE