Używane auta rodzinne tanieją w oszałamiającym tempie. TOP 5 marek, które potaniały najbardziej

i

Autor: pixabay

Motoryzacja

Te używane auta rodzinne tanieją w oszałamiającym tempie. TOP 5 marek, które potaniały najbardziej

Polacy nie chcą już wydawać dużych pieniędzy na drogie samochody. Najchętniej kupują te sprawdzone, niedrogie w użytkowaniu. Tak wynika z raportu, który opracowali eksperci z AAA Auto. Spada cena używanych samochodów rodzinnych. Jest to spowodowane wzrostem zainteresowania tymi autami. TOP 5 marek, które potaniały najbardziej

„Na drogach rządzą SUV-y, ale rosnące koszty życia zwiastują powrót do mniejszych i tańszych samochodów rodzinnych.”

Zapowiada to raport AAA Auto, w którym przedstawiono marki samochodów, które w ostatnim czasie mocno staniały. Eksperci opracowali raport na podstawie analizy danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych. Wynika z nich, że mediana ceny najczęściej oferowanych do sprzedaży rodzinnych aut używanych spadła w marcu br. o 400 zł. Najbardziej zaś obniżyła się mediana ceny Volkswagenów Passatów, aż o 2 374 zł.

Jak wynika z raportu, rosnące koszty utrzymania i wysokie ceny paliw powodują, że kierowcy chętniej decydują się na zakup oszczędnych używanych aut rodzinnych. Według oficjalnych statystyk benzyna Pb95 jest przeciętnie o 20 proc. droższa, niż była ponad rok temu. Z kolei, olej napędowy przez ostatnie12 miesięcy podrożał o 28 proc, a LPG o 30 proc.

Z danych AAA AUTO wynika, że staniały najbardziej popularne wśród kierowców modele. Mediana ceny Opla Astry, który jest najczęściej oferowanym do sprzedaży autem używanym, w ciągu miesiąca zmniejszyła się o 1 400 zł. Największy jednak spadek mediany cen zanotowały używane modele w grupy Volkswagen – Skoda Octavia staniała o 1 910 zł, a Volkswagen Passat aż o 2 374 zł.

Dobry samochód rodzinny z drugiej ręki powinien być praktyczny, ekonomiczny w użytkowaniu i bezpieczny. Najbardziej interesującą kwestią jest jednak różnorodność oferty, z której można wybierać auta rodzinne, od hatchbacków, przez kombi, aż po modne SUV-y i auta typu MPV. Auto rodzinne to tak naprawdę każdy samochód, który spełnia potrzeby rodziny. Zatem niezależnie od tego czy liczy się dla niej duża przestrzeń bagażowa, małe zużycie paliwa, niska cena, czy inne cechy, taki też będzie idealny samochód rodzinny

– powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

TOP 5 używanych aut rodzinnych, które najbardziej staniały na rynku wtórnym w kwietniu 2023 r.

Zestawienie przedstawiamy w naszej galerii poniżej.

Jak dodają autorzy raportu, w marcu nastąpiło ożywienie na rynku wtórnym samochodów używanych. Według miesięcznego raportu Barometr AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w marcu 2023 roku w Polsce oferowano 209 620 aut z drugiej ręki, co oznacza wzrost w stosunku do lutego 2023 roku o 44 834. Jednocześnie spadła mediana ceny do 30 900 zł. z 31 500 zł w lutym 2023 roku.

S. TYSZKA: TUSK I KACZYŃSKI NIE MAJĄ POJĘCIA O GOSPODARCE
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE