alkomat

i

Autor: miguelrd68/CC0/pixabay.com

Moto

Te rzeczy mogą okłamywać policyjny alkomat. Kierowco, musisz uważać na tę listę!

2023-11-03 15:05

Badanie alkomatem to zawsze lekko stresujący moment w życiu kierowcy. Choć jesteśmy pewni swojego stanu "za kółkiem" myślami zastanawiamy się czy przypadkiem nie zjedliśmy cukierka z alkoholem albo czegoś, co mogłoby oszukać alkomat. Poniżej przygotowaliśmy listę, którą powinien znać każdy kierowca.

Alkomat to urządzenie, które pozwala na stwierdzenie poziomu stężenia alkoholu we krwi w chwili wykonywania testu. Dzięki nim policja może szybko i pewnie ustalić trzeźwości kierującego pojazdem (samochodem, motorem czy rowerem), podczas ewentualnego zatrzymania. 

Polskie prawo rozróżnia stan po użyciu alkoholu i stan nietrzeźwości. Ten pierwszy zachodzi wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila (gdy badana jest próbka krwi) albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 (gdy badanie odbywa się przy użyciu alkomatu) - zaznacza portal epomocprawna.pl

Niezależnie od wymierzonej kary aresztu albo grzywny, za kierowanie samochodem w stanie po użyciu alkoholu sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów (potocznie nazywany „zabraniem prawa jazdy”) na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

- czytamy. 

Te rzeczy okłamują policyjny alkomat. Kierowco, musisz poznać tę listę!

Każdy kierowca powinien mieć a uwadze, że istnieją substancje, które po spożyciu mogą wywołać wynik alkomatu wskazujący na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, mimo że kierowca nie spożywał alkoholu. Są też takie produkty, które nie wpływają na wyniki alkomatu, a policjanci, doskonale o tym wiedząc, nie dają się nabrać kierowcom pod wpływem alkoholu.

Jak zaznacza portal Autokult.pl, ważne jest, aby zrozumieć, że badanie przesiewowe alkomatem bez ustnika to coś innego niż badanie tradycyjnym alkomatem z ustnikiem. Pierwsze urządzenie służy do wstępnej weryfikacji sytuacji. Jeśli wykryje obecność alkoholu, to jeszcze nic nie oznacza. W takim przypadku funkcjonariusz przeprowadza dodatkowe badanie za pomocą specjalistycznego alkomatu.

Jakie substancje mogą dać pozytywny wynik na alkomacie przesiewowym?

Jak wylicza portal, do takich substancji należą między innymi:

 • perfumy,
 • płyny do spryskiwacza zawierające alkohol,
 • przewożenie nietrzeźwego pasażera,
 • rozlanie alkoholu w pojeździe.

Warto też pamiętać o substancjach i prodktach, które mogę zafałszować wynik testu (mowa nie tylko o słodyczach z alkoholem!)

 • odświeżacze do ust zawierające alkohol,
 • płyny higieniczne do ust,
 • niektóre leki podawane doustnie, takie jak syropy,
 • e-papierosy
 • jabłka i inne owoce
 • soki
 • napoje bezalkoholowe jak piwo 0%. 
M jak miłość. Franka i Paweł zrezygnują z dziecka? Brutalne zderzenie Zduńskich z rzeczywistością
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE