Gdańsk na starych fotografiach. Zobaczcie, jak zmieniło się miasto!

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Historia

Te miejsca zmieniły się nie do poznania. Prawdziwa gdańska rewolucja!

Zapewne pamiętacie, jak wyglądał Gdańsk jeszcze 10 lat temu. Wiele się zmieniło od tamtego czasu, prawda? No to zobaczcie, jak bardzo zmieniło się miasto od zakończenia II Wojny Światowej!

Gdańsk ze swoją bogatą historią wyraźnie zapisał się na kartach dziejów Polski. Zniszczenia spowodowane II Wojną Światową zrobiły swoje i miasto musiało się odbudowywać. Śródmieście Gdańska zniszczone zostało w 95 procentach. To najbardziej zniszczone miasto w Polsce obok Warszawy i Wrocławia.

Potem przyszły czasy Solidarności, które również nie były bez znaczenia dla architektury miasta. Stan wojenny, protesty i likwidacje stoczni spowodowały niewielkie zniszczenia. Swoją wyjątkowość gdański krajobraz zawdzięcza przede wszystkim właśnie stoczni i portowi. W centrum miasta wielkie żurawie do dziś są symbolem miasta i budzą podziw turystów z Polski i zagranicy.

Teraz Gdańsk powoli staje się miastem z nowoczesnymi zabudowaniami, ale z nutką dawnej architektury. Niestety, coraz rzadziej znajdziemy tutaj nieco zieleni. Jak to w przypadkach dużych miast bywa, ścisła zabudowa miasta trwa. A na kolejnych pustych polach jak grzyby po deszczu wyrastają wieżowce.

Dzisiaj chcemy Wam przedstawić zdjęcia z lat 70-80, ale także z lat powojennych. W galerii znajdują się zdjęcia m.in.: Długiego Targu, Huciska czy Targu Węglowego. Wolicie wersję Gdańska współczesną czy tą sprzed lat?

Ulice Gdańska na starych fotografiach

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Pomorskie. Odwiedziliśmy budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE